Познавам Дарин Георгиев Георгиев от работата си. Имаше напрежение между две фирми за охраната на голям фотоволтаичен парк и бях ангажиран като юрист със случая. Така Иван Демерджиев отвърна на спекулациите, че е във връзка с човека на “Величие” в Пловдив и едва ли не е свръзка между новата партия, руските собственици на ПФК Ботев 1912 и президенството.
Бившият служебен министър на вътрешните работи защитаваше ивнтересите на ПФК Ботев 1912 по време на ескалиралото напрежение около смяната на охраната на Колежа. Тогава на стадиона се стигна до размяна на заплахи и физическо съприкосновение.
Г-н Демерджиев, как стнахте адвокат на ПФК Ботев 1912 и какви са ангажиментите ви към клуба?
Наеха ме като адвокат както се случва в нашата работа. Нормално е, когато някой ти натрапва със сила услуга, която ти не желаеш, да потърсиш юридическа помощ. Запознах се със случая и реших да приема работата. Смятам, че клиентите ми са в правото си.

По онова време като отговорник по охранвата там е работил и Дарин Георгиев, който сега ще е депутат от партия “Величие”. Откога се познавате и какви са взаимоотношенията ви?
Познавам го от друг случай в моята работа, в който две фирми спореха за охраната на голям фотоволтаичен парк. Прочетох спекулациите, че съм блиък с него и често са ме виждали в неговата компания. Твърдение, в което има една мъничка истина и много неистини и внушения.
Бил съм един път на мач на Ботев в компанията на собственика на клуба Антон Зингаревич и въпросния господин. Но аз ходя редовно на мачове на Локомотив Пд и не мога да се оглеждам кой стои до мен.
Не съм виждал Георгиев от 8-9 месеца. Научих от медиите, че ще става депутат. Пак от медиите се информират и за тази нова партия “Величие”. Според мен вмнушенията, че тези хора имат нещо общо с президенството са на принципа, на който ги свързват и с мен – снимки, спекулации и вадене на думи от контекста.
Да поговорил за морала и смисъла на вашата професия. Граждански активисти ви винят, че защитавате интересите на собственика на имота до хотел “Санкт Петербург” срещу тези на хората и общината. Какъв е вашият коментар?
Мисля, че няма нищо неморално в това да защитаваш интересите на човек или компания, които са в правото да защитят своята собственост. Ако някой нарушава законите и се опитва да придобива нещо по незаконен начин, да. Но в случая не става дума за това.
Фирмата е купила имот, оценяван на много пари преди време, когато е апортиран в смесеното дружество между общината и собственика на хотела. При това предназначението му тогава е било за обществено ползване. Сега някой твърди, че това е зелена площ и иска да реализира някаква форма на насилствена национализация. Не е нормално някой да ви продаде нещо за 100 лева, а после да иска да си го откупи обратно за 20, нали.
Как се развиват делата за имота и какво е неговото бъдеще?
Спечелихме всички дела. Отменен е набързо скалъпеният нов ПУП, който ощетяваше собственика. На първа инстанция падна и частта от Общия устройствен план на Пловдив, чрез която се сменя статутът на имота от такъв за обществено ползване в зелена площ.
Общината обжалва решението, но съм сигурен, че то ще бъде потвърдено и от Върховния административен съд, защото соблствникът е в правото си. В нормалните държави, каквато искаме да бъдем, законите се пишат, за да се прилагат и спазват.
Що се отнася до бъдещето на терена, за това можете да попитате собственика. Аз се занимавам с право, а не с инвестиции.