С отдавна чакан дует, който пловдивската публика ще чуе преди всички, и невиждано аудио-визуално шоу изключителните поп диви Дара Екимова и Мила Робърт ще открият разтърсващия “Капана фест” в 20 ч. Четиридневният празник на музиката ще трансформира моста на ул. “Градстон” под тепетата в най-голямата открита сцена за изкуства в България. Тази година той ще предложи разширена програма от събития, включително музикални изпълнения на живо, арт инсталации, работилници, базари и много други.
Илия Желев – един от най-разпознаваемите български живописци, харесван и търсен на европейската художествена сцена, кани публиката на нова самостоятелна изложба. Тя ще бъде открита от 18 ч. на първия етаж в Залите за временни експозиции на Градската художествена галерия. До 28 май художникът ще покаже 27 произведения в стила, който почитателите му у нас и особено в Германия и Австрия добре познават.
Също от 18 ч. в Малката раннохристиянска базилика ще бъде открито Седмото издание на Международния фестивал на поезията “Орфей”. Участват 12 поети от 9 страни, които ще четат на роден език и в превод на български. След рецитала ще се състои церемония по награждаването на тазгодишния призьор с Голямата награда “Орфей” за изключителни достижения в поезията.
Един от най-очакваните концерти, посветени на Деня на мира, солидарността и единството на Обединена Европа, ще поднесе Пловдивско певческо дружество “Ангел Букорещлиев” от 18,30 ч. на стълбите на “Каменица”. Тазгодишната празнична програма обещава да бъде незабравима, с участието на изключителни изпълнители като Стилиян Дерменджиев, Зорница Гребчева, Мариян Стефанов и други.
Обичате ли да рисувате, от 18,30 ч. “Мацаница” ще ви пренесе на “Приключение в Италия”. В същия час, под вдъхновението на чаша ароматно вино, в творческото пространство на Triple Art ще пресъздадете картината “Нарове”, а Дали Вино ви кани на премиерата на “Цветовете на любовта”.
Пак от 18,30 ч. в литературния салон на читалище “Възраждане 1983” ще си спомним за писателя фантаст Агоп Мелконян. Събитието е във връзка със 75-годишнината от рождението му и в него ще се включи съпругата му Людмила. Ще бъдат представени стихосбирката “…територия, недокосната от позори” (2007), сборникът “Спомен за света на Агоп Мелконян” (2008), а самодейният състав “Хагоп Баронян” ще изпълни пиесата “Къде беше, Господи” по разказа “Болка”. Инициативата е на галерия “Възраждане”.
С Великденски концерт стартират поредицата от Хорови празници в Стария град. Събитието на камерния хор “Иван Спасов” започва от 18,30 ч. в Етнографския музей. То е част от цикъл концерти по повод различни празници – Възкресение Христово, Ден на славянската писменост и култура, Международния ден на музиката и Ден на християнското семейство. Четирите концерта ще се проведат в Стария град – емблематично за изкуството и културата на Пловдив място.
Хасковският ДКТ “Иван Димов” гостува на Кукления театър в Пловдив с “Епопея на забравените” от 19 ч. Пиесата е протест срещу следосвобожденските нрави, когато боричкането за облаги, привилегии и забогатяване започва да засенчва делото на мъчениците за нашата свобода – Левски, Бенковски, Каблешков, Опълченците на Шипка. Затова и Стефан Цирков прави тази епопея. Нещо да се е променило? Същите нрави за облаги, за власт…
Един спектакъл за проглеждането на сърцето – “Едип и пророците”, представя Драматичният театър от 19 ч. Постановката на добре познатия екип Александър Секулов, Диана Добрева и Мира Каланова разказва за просветлението, което те спохожда, когато приемеш грешките, платиш заблудите, надмогнеш скръбта и разбереш как и защо да си жив. За отместването на илюзиите, за надникването към бистрия извор, където виждаш смиреното си лице. В Камерната зала на театъра пък може да гледате “Лебедът” от Елизабет Иглоф – пиеса за смъртоносния баланс върху въжето, опънато между реалното и нереалното.
“Нощ на историите” се завръща в Пловдив с третото си издание като част от програмата на 6Fest. В събитието, което ще е в клуб Фарго от 19 ч. с вход свободен, истории за Пловдив ще разказват Калоян Даяров, екскурзовод в Археологическия музей в Пловдив, който участва и в провежданите в града разкопки, д-р Теодора Георгиева, историк и асистент в Катедра “История и археология” в Пловдивския университет. С интересна информация ще се включват Калоян Станчев, уредник в Историческия музей, внук на Димитър Станчев – човекът, създал експозиция “Съединение на България от 1885 г.”, и Валя Ангелова, уредник на къщата на д-р Стоян Чомаков с постоянна експозиция на Златю Бояджиев, която е част от обектите на Общински институт “Старинен Пловдив”.
Финална точка на 9 май от 20,30 ч. в клуб “В Джаза” ще постави Ангел Демирев в дует с Петър Миланов (акустична китара). Живеем в дуален свят. Ден и нощ, светлина и мрак, добро и зло… Китарата също има своята дуална природа и бидейки акустична или електрическа, тя пътува в безкрайното пространство на човешката душа. Ангел и Петър ще ви разведат в света на различните езици, на които китарата “може да говори”.