KP.2 е един от няколкото щама на коронавирус FLiRT, които заплашват да увеличат броя на случаите на COVID това лято. Вариантът, който представляваше 16% от случаите в края на април, сега преобладава сред повече от 28% от инфекциите с COVID-19.
KP.2 принадлежи към група от нови вирусни щамове в семейството на omicron (омикрон), наречени FliRT – съкратено от техническите имена на мутациите на техните протеини. Тези мутации помагат на вируса да нахлуе в тялото въпреки имунитета от ваксинация или преживяна предишна инфекция.
Друг вариант на FLiRT KP.1.1, който е отговорен за 7,5 % от инфекциите, изглежда също набира скорост. Симптомите на FLiRT вариантите като KP.2, включват хрема и възпалено гърло. Въпреки че KP.2 и KP.1.1 се разпространяват бързо, няма индикации, че са по-опасни от други наскоро разпространени щамове, като JN.1, който също е част от семейството на омикрон.
„Изглежда, че няма нищо драматично ново по отношение на симптомите от вариантите на FLiRT. Въпреки това може да е твърде рано да знаем и трябва да следим за това“, казва Крутика Купали, доктор по медицина, бивш медицински служител по здравните операции на COVID-19 в Световната здравна организация.
Към този момент общите симптоми на новите варианти на COVID KP.2 и други в щама FLiRT продължават да бъдат назална конгестия или хрема, възпалено гърло, умора, главоболие, кашлица, болки в мускулите или тялото, треска или втрисане. Срещат се още гадене или повръщане, диария, нова загуба на вкус или мирис, недостиг на въздух или затруднено дишане.
Някои хора ще бъдат силно засегнати от новите варианти на FLiRT. Въпреки че KP.2 може да е по-способен да избегне имунната защита, повечето ще изпитат само леки симптоми, тъй като ваксинацията или предишна инфекция им е осигурила достатъчна защита за борба с тежко заболяване, според д-р Купали.
Питър Чин-Хонг, доктор по медицина, професор по медицина в Калифорнийския университет в Сан Франциско, който специализира в инфекциозни заболявания, е съгласен, че симптомите досега изглеждат подобни на тези, причинени от предишни скорошни варианти. Той обаче предупреждава, че при някои хора, които губят усещането си за вкус и обоняние – някога често срещан симптом, който е станал по-рядък – скоро може да последва недостиг на въздух, пише :EverydayHealth.
„Затрудненото дишане може да настъпи около седем дни след появата на тези симптоми и някои пациенти ще се разболеят тежко“, казва д-р Чин-Хонг. СЗО продължава да предупреждава, че по-възрастните хора са изложени на най-голям риск да се разболеят от COVID-19 и повече от 81% от смъртните случаи от COVID-19 се случват при хора на възраст над 65 години.
Рискът от тежко протичане на COVID-19 се увеличава със съпътстващите заболявания на хората, като сърдечните, белодробните, бъбречните и затлъстяването.
Бебетата на възраст под 6 месеца и бременните жени също имат по-висок от средния риск от сериозно заболяване от COVID-19.