Микробиомът в устната кухина е свързан с определени видове рак при хора, които имат заболяване на венците, сочат доказателства.
Микробиомът на устата е вторият по големина в тялото след чревният.
Бактерия, открита в по-голямо количество в устата на хора със заболяване на венците, е свързана с колоректален рак, сочат проучвания публикувани в Everyday Health.
Може ли здравето на вашата уста, венци и зъби да повлияе на вероятността от развитие на рак или да накара туморите да растат по-агресивно? Все повече доказателства предполагат, че наличието на заболяване на венците е свързано с повишен риск от няколко вида рак, особено колоректален и рак на панкреаса. Заболяването на венците е набор от възпалителни състояния, засягащи тъканите около зъбите.
Въпреки че е писано много за най-големия микробиом в тялото, чревният, в устата се намира вторият по големина и разнообразен микробиом, с над 700 вида бактерии.
Микробиомът на устата и балансът на бактериите в него влияят върху цялостното здраве по много начини, казва Mingyang Song, ScD, доцент по клинична епидемиология и хранене в Харвард. Д-р Сонг публикува изследване за връзката между оралния микробиом и колоректалния рак.
Изследователите са се фокусирали върху няколко бактерии, които може да са особено важни по отношение на здравето, включително Fusobacterium nucleatum, която обикновено се намира в ниски нива в устата, но може да процъфтява и да допринесе за възпаление и заболяване на венците.
Сонг прави две проучвания, които установяват връзка между рака и заболяването на венците. В първия изследователите установяват, че хората с анамнеза за заболяване на венците имат 52% по-голям риск от рак на стомаха в сравнение с хората без заболяване на венците, а загубата на два или повече зъба увеличава риска от рак на стомаха с 33%. Заболяването на венците също е свързано с повишен риск от рак на хранопровода.
Във второто проучване Сонг и колегите му установяват, че заболяването на венците също е свързано с повишен риск от колоректален рак. В сравнение с хората без анамнеза за заболяване на венците, тези, които са имали заболяване на венците, са имали 17% повишен относителен риск от назъбен полип.
Назъбеният полип е вид полип на дебелото черво, който в крайна сметка може да се превърне в рак – около 25% от случаите на рак на дебелото черво се развиват от този тип полип. Изследователите също установяват, че загубата на четири или повече зъба е свързана с 20% повишен риск от назъбен полип.
Анамнезата за заболяване на венците се свързва с 11% повишен риск от конвенционален аденом, друг вид полип на дебелото черво, който не е раков, но в крайна сметка може да се превърне в такъв.
И в двете проучвания авторите посочват възможно нарушение в микробиома на устата, което може да бъде свързано с лоша орална хигиена, генетика, тютюнопушене, диабет и затлъстяване. В сравнение със здрави индивиди, хората, диагностицирани с колоректален рак, са имали по-високи нива на предаване на вредния Fusobacterium nucleatum от устата към червата.
Оралните микроби могат директно да стигнат до другите части на тялото и да причинят увреждане и възпаление, казва той. „Също така, промените в оралната микробиома могат да причинят системно възпаление и индиректно да увеличат риска от заболяване.“
Как бактериите в устата стигат до други части на тялото
„По принцип съдбата на почти всички бактерии, които живеят в устата, е в даден момент да бъдат пометени от слюнката и погълнати“, казва той. Следвайки пътя надолу, бактериите преминават през стомаха и ако оцелеят след киселинното третиране на стомаха, могат да стигнат до стомашно-чревния тракт, казва Дюхърст.
Има също много бактерии, които могат да причинят инфекция във вашите пародонтални и субгингивални джобове (пространствата или отворите около зъбите под линията на венците и където зъбите се свързват с венците) при хора, които имат заболяване на венците, казва той.
„Когато правите неща като отхапване на ябълка или миене на зъбите, малък брой от тези бактерии могат да влязат в кръвния поток от съдовете, които са до тъканта на венците. Имунната система в организма се справя с унищожаването им, но има и случаи, когато бактерии попадат в кръвния поток и започват да циркулират в тялото, като отиват другаде и причиняват инфекция“, казва Дюхърст.
Дюхърст е съавтор на проучване, публикувано в Nature през март 2024г., което може да помогне за по-добро идентифициране на агресивни видове рак на дебелото черво.
Колоректалният рак (рак на дебелото черво и ректума) е третата водеща причина за смърт при мъжете и четвъртата водеща причина при жените. Въпреки че общите проценти непрекъснато намаляват поради по-добрите техники за скрининг, нивата на заболявания на по-млада възраст се покачват. Вероятно това се дължи на комбинация от много фактори, включително заседнал начин на живот, наднормено тегло и затлъстяване, употреба на храни с високо съдържание на мазнини и ниско съдържание на фибри.
Практикуването на добра орална хигиена, измиване на зъбите два пъти на ден, използването на конец за зъби, изплакване с вода за уста и редовни прегледи при стоматолог, може да намали риска от развитие на карцином.
Освен това е доказано, че здравословната диета и начин на живот, включително редовни упражнения и отказ от пушене, поддържат оралния микробиом.