Пъстра палитра от събития е подготвил през април екипът на Регионалния археологически музей в Пловдив. Любознателните посетители ще се запознаят с “Превозните средства в миналото” в следващото издание на инициативата “Археология за всеки”. В увлекателна презентация екскурзоводът Иванка Тодорова ще разкаже за различните начини, които хората са използвали за предвижване в миналото. Кога се появяват пътищата? А каруците? Отговорите на тези и други любопитни въпроси ще получите на 6 април от 10.30 ч.
На 20 април от 10 ч. пък ще е второто събитие от съвместната инициатива на музея с педагозите от Академия Кит. Този път децата ще имат възможност да изучават едно от съвършените геометрични тела – тетраедъра, неговата фракталност в изкуството и архитектурата. Фракталността е тема, която интригува математици, художници, инженери, архитекти и може да се намери навсякъде около нас. Най-просто казано фракталът е специален вид модел, който изглежда по подобен начин, независимо колко близо го разгледате или колко увеличите изображението. Записването за работилницата става само на телефон 0893872851.
На 27 април Археологическият музея ще посрещне д-р Петя Георгиева, директор на библиотеката към Аграрен университет – Пловдив. Тя гостува във връзка с изложбата “Библиотека “Борис Дякович” – история в документи и образи”. Д-р Георгиева има изключително важна роля за съществуването на специализираната библиотека за археологическа литература към музея, тъй като именно тя е отговорна за нейното възстановяване. Април е последният месец, в който ще можете да разгледате кокетната изложба. Тя показва и дейностите, извършени по проекта “Културното наследство на Пловдив, представено в ревитализирани, реставрирани и реновирани места”, осъществяван от Община Пловдив и финансиран по ФМ на ЕИП. А на интерактивното табло може да споделите коя е любимата ви книга на историческа тематика.
От музея напомнят, че изложбата “Богът лечител” е към края си и можете да я разгледате до 13 април. Паметниците от обекта край Паталеница (бивше село Баткун) бяха представени за първи път в такъв мащаб и предизвикаха голям интерес. Обектът, представлявал най-популярното светилище на Асклепий в Тракия, все още не е напълно проучен, като там са провеждани разкопки само през далечната 1939 г. от видния пловдивски археолог Димитър Цончев.
Април е последният месец, в който музеят работи със зимно работно време от 9.30 до 17 ч. всеки ден, с изключение на неделя и понеделник. Продажбата на билети се преустановява в 16.30 ч. Редовният билет е на цена 6 лв., а ученици и пенсионери заплащат само 2 лв. Музеят разполага и със семеен билет от 10 лв., който може да се използва от семейства с деца до 16 години. Музеят е безплатен за посетители със специфични потребности и деца до 7 години.