Пожарите, които вилнеят в половин България, не са единственият тежък проблем, резултат от пордължителната жега, сковала Балканите от вачалото на лятото.
Невижданата суша и неправомерното използване на питейна вода за поливане на градини и пръскане на райграс съвсем скоро ще доведат до масово пресъхване на чешмите в област Пловдив. От утре режим на водата се въвежда в Община Куклен. В Марково пък, където налягането в тръбите не достига от месец, минават на контролирано водоподаване.
От ВиК настояваха и тук да бъде въведен режим, но намерихме друго решение, обясни кметицата на Марково Десислава Терзиева на среща с хората в от селото в местното читалище.
Водата в Марково идва по довеждащ водонаапорен тръбопровод от местността “Бялата воденица” край Коматево. Системата пълни три огромни резервоара, които осигуряват равномерно захранване на селото. Капацитетът на сондажа е около 25 литра в секунда, а от ВиК подават цялото възможно количество. Заради повишеното потребление в жегите обаче водата не достига, което налага контролираното водоподаване, обясни Терзиева. В противен случай ще има спиране и пускане, което ще доведе до серия от аварии, а в някои райони на селото изобщо няма да има вода.
Кметът на Община Родопи Павел Михайлов обясни, че ситуацията е временно и се търси трайно решение.
От 2021 година администрацията работи по изграждане на нов сондаж, който да увеличи дебита до 40 л/сек, колкото е максималният капацитет на довеждащия тръбопровод. Това обаче няма да се случи в следващите месеци. Имотът, на който ще бъдат изградени новите сондажи, вече е закупен. Предстоят обаче процедурите по съгласуване, изработване на технически проект, издаване на строително разрешение, което е отнеме време. От ВиК трябва да съгласуват и Санитарна охранителна зона за новите сондажи.
ВиК не ви е враг
Работим в една посока, но не можем да решим проблемите с магическа пръчка. Дори да изградим новите сондажи, това няма да е краят на битката. Преносната мрежа в селото е стара и ще аварира по-често при новите дебит и налягане. Сменили сме 20% от тръбите в Марково, но не можем за една или за 4 години да обновим цялата мрежа, която е изградена преди 6 десетилетия и дълго време не е пипана”, обясни инж. Гълъбов.
Той настоя, че воднят сектор трябва да е национален приоритет, иначе съвсем скоро на много места ще се стигне режим на водата. По негови сметки са необходими над 20 милиарда инвестиции, за да се модернизира ВиК секторът.
Всеки от нас обаче също може да помогне за намаляване на бедата, ако е отговорен към питейната вода.
“За Бога, не поливайте градините и не пръскайте райграса с питейната вода, защото тя е изключително ценна”, призова инж. Гълъбов. Той призна, че има загуби в преносната мрежа на ВиК, но и много случаи на кражба на вода с незаконни байпаси.
До месец във ВиК-Пловдив ще заработи екип от агенти, които ще ловят на място крадците на вода.