Дежавю със сметището край Цалапица!
Планината от боклуци отново гори и това не е новина. Този път обаче сме на път да си изпатим сериозно от дългогодишното бездействие на институциите по проблема.
Обгазяването на Пловдив и съседните села продължава вече 20 часа, а заради безветрието взе застрашителни размери. Десетки институции, представители на властта и експерти алармират, че има проблем и съветват гражданите какво да правят в извънредната ситуация.
Когато повее вятърът или концентрацията на фините прахови частици по естествен начин падне под критичните нива, проблемът със сметището в Цалапица отново ще влезе в чекмеджетата на чиновниците от местната и държавна власт до следващия пожар.
Още преди 25 години алармирахме, че мястото на сметището, където депонират отпадък няколко общини, не е в близост до река Марица в землището на Цалапица
припомня Николай Петков.
Той е бивш еколог в Община Пловдив и зелен активист. Откритият способ, в който без реално сепариране се трупат отпадъците, и въздушните течения предполагат чести обгазявания на Пловдив, твърди Петков. Друг проблем е, че котлованите не са изградени според технологичните изисквания, което създава опасност за замърсяване на подпочвени води и самата река в съседство.
Десетилетия наред обаче решение на проблема реално не се търси.
Сметището е изградено през 1991 година върху 240 дка в землището на Цалапица. Негов оператор е Община Пловдив, но там се депонират отпадъци на още 6 общини. Според издаденото комплексно разрешително от МОСВ през 2008 г. в сметището са изградени 12 клетки. Максималната височина на всяка е 22 м, но средно трябва да е 15 м. Това прави общ капацитет от 2 950 000 тона, който е почти изчерпан.
Според Европейската директива за депониране на отпадъците от 1999 г., с която България се е съобразила още при подписване на договора си за членство в ЕС, депонирането на отпадъци по открит способ, без те да са сепарирани предварително, отдавна е забранено.
България няколко пъти отлага закриването на откритите сметища, защото не е изградила достатъчно инсталации за сепарация и разделно събиране и депониране на отпадъците, което вече ни носи и сериозни глоби.
По принцип сметището в Цалапица е предвидено за рекултивиране, което обаче е изключително скъпа и сложна процедура. А и никой не се наема да затвори сметището, макар капацитетът му да е почти изчерпан, защото няма достатъчно алтернативи за боклука.
По тази причина през 2023 година е издадено ново комплексно разрешително, според което е задължително капацитетът на сметището да бъде изградена сепарираща инсталация, а капацитетът да бъде увеличен с нови клетки. Проверка на РИОСВ-Пловдив през юни 2024 г. обаче е установила, че няма предприети действия нито за серапацята, нито за изграждане на нови клетки.
Докато това най-после се случи, можем само да се надяваме, че през следващото горене поне ще има вятър, а Пловдив и съседните населени места няма да бъдат толкова тежко обгазени.