Кризата с ключовия пост на външен министър на България на фона на глобална несигурност и сложни международни взаимоотношения се задълбочава. Следващата седмица външните министри на страните от ЕС ще заседават отново, за да изготвят общата позиция на Съюза за ситуацията в Близкия изток и поредната ескалация на напрежението в Украйна. В момента обаче не е ясно кой ще представлява България.
Тази сутрин Даниел Митов обяви, че отказва да заеме поста външен министър. Той е номиниран от служебния премиер Димитър Главчев след подканяне от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, което взриви крехкия политически мир в България. Преди часове пък титулярът Стефан Димитров, чиято смяна Главчев поиска заради неадекватно поведение в часовете след иранското нападение над Израел, заяви, че сам ще напусне поста.
“Напрежението около моето име е голямо. Изказват се съмнения за професионалните ми и морални качества, което е недопустимо.
Управлението и външната политика са екипна работа и ако нямам доверието на екипа, по-добре да напусна”, каза Димитров. Той обаче настоя да бъде сменен с човек от кариерата с дипломатически опит, а не от партиен кадър.
В задънена улица е и президентът Румен Радев, който не знае да издава ли указа за смяната на външния министър, или да не го издава.
Ситуацията много прилича на онази с прословутия Нейчо Неев, предложен за заместник на Любен Беров и министър на транспорта в един друг служебен кабинет, управлявал България близо 2 години. Бившият агент на Държавна сигурност Неев дължи своята известност заради фразата “егати държавата, дето аз съм ѝ вицепремиер”. Днес се търси кой политик да стане известен с друго проникновение: “егати държавата, дето никой не иска да ѝ е външен министър”.
В този ред на мисли Димитър Главчев спокойно може да се обърне към един свой предшественик на поста служебен премиер с богат опит в политиката и дипломацията. Онзи, който роди друг бисер от българския политически фолклор – “гражданинът Марин Райков помолил премиера Марин Райков да предложи дипломата Марин Райков за посланик в Рим”.