Възрастен мъж, който си няма никакви близки, остана без къщата си в Белащица и сега трепери дали няма да го изгонят от имота му.
Атанас Генов е на 91 години, няма наследници и живее сам. Още през 1995 година заедно със съпругата си Запряна /починала през 2020 г./ подписали договор за гледане срещу дарение на имот. Мъжът в семейство Вършилови, което трябвало да се грижи за дядото, обаче починал. Жената живеела в Брестник и почти не посещавала възрастния човек. Не успявали да правят това и децата \.
Преди време тя сама предложила друго семейство да поеме грижите за дядо Атанас, за което трябвало да бъде подписан и договор за заместване в дълг. За целта възрастният човек е заведен при нотариус Бистра Тонева в Пловдив.
Месеци по-рано Вършилова е поискала от съда да постави Атанас Генов под запрещение, защото страда от психично заболяване и не може да отговаря за постъпките си и да се грижи за своите интереси, но до решение така и не се стига.
При нотариуса Генов подписва документ, че Вършилова и нейните деца са се грижили за него в продължение на 26 години, с което на практика получават правата да придобият имота му след неговата смърт.
“С този договор ме принудиха да подпиша за нещо, което не е вярно.
Те от години не се грижат за мен, а това прави друго семейство. С това споразумение, както ми бе обяснено по-късно, на практика съм измамен. Когато подписвах, аз не разбрах, че имотът ми остава собственост на Вършилови, както е по договора от 1995 г. Това не е справедливо, защото те не са изпълнили своето задължение по договора да се грижат за мен. В нотариуса тя и нейните адвокати ме притискаха и заплашваха и за това има свидетели. Аз мислих, че отиваме при нотариуса да се прекрати старото споразумение и да прехвърля имота на хората, които наистина се грижат за мен. Но се оказа, че съм измамен. Принудиха ме да подпиша нещо, което аз не разбрах”, пише Атанас Генов в тъжба до Районна прокуратура Пловдив.
Първоначално прокурор Илиева решава да образува досъдебно производство.
На 26 октомври 2023 г. тя уведомява Генвов, че започва работа по случая. Първоначално по него работят следователите от Първо РУП на МВР в Пловдив, а после разследването е прехвърлено във Второ.
На 15 май обаче Атанас Генов получава съобщение, че досъдебното производство е прекратено, защото не са установени данни за извършено престъпление.
“Да, по документи сигурно няма престъпление. Подписах документите, но това стана под натиск и с тормоз. Принудиха ме да подпиша нещо, което не отговаря на истината”, казва Генов. Междувременно възрастният мъж е останал и без юридическа помощ, защото адвокатката му е заминала на лечение в чужбина.
Сега дядо Атанас си търси нов адвокат, който да го защити. Той търси и помощ от медиите, които да разследват как действат правораздаващите институции и дали той не е жертва на схема с влияние, подобна на онази с Мартин Нотариуса в София, за да му отнемат апетитния имот.