В пълно объркване изпадат пловдивчани от многото имена на обновения парк на бул. “Шести септември”, който ще бъде открит тържествено тази вечер. Докато запомнят, че той, а не Цар-Симеоновата, е истинската Градска градина на Пловдив, минаха десетилетия. За по-сигурно те предпочетоха да го наричат “градинката до Младоженския дом”, но пък с времето оригиналното му име – Дондуковата градина, се наложи и започна все по-често да влиза в употреба.
За да стане ситуацията още по-сложна, кметът на район “Централен” Георги Стаменов предложи градинката да се прекръсти на “Иван Вазов” в чест на Патриарха на българската литература, който е живял в съседство, на ул. “Бетовен”. Тук Вазов е написал някои от най-знаковите си творби, сред които “Епопея на забравените”.
Сегашната сграда на администрацията на “Централен” е била печатницата на Драган Манчов, където големият поен е списвал в. „Народний глас” и списанията “Наука” и “Зора”. Против идеята обаче веднага се обявиха от „Възраждане” и БСП, които държат на името Дондукова.
“Княз Александър Михайлович Дондуков-Корсаков е руски офицер, генерал от кавалерията, участник в Руско-турската война (1877 – 1878) и създаването на Княжество България. Той подкрепя активно всенародното движение на българския народ против решенията на Берлинския конгрес. Несъмнен е приносът му в изграждането на българското здравеопазване, образование, администрация, войска и др. Напуска страната след прекратяване срока на Временното руско управление и пристигането на избрания български княз Александър I Батенберг”, пишат в декларация от БСП-Пловдив, като настояват името Дондукова градина да остане.
То обаче не е официализирано никъде, а в документите градината е наречена Градската.
Така омагьосаният кръг се завърта, а за пловдивчани може би ще е трудно да свикнат с ново име на любимото място.
Все пак не е зле повече от тях да отидат на общественото обсъждане по предложението “Иван Вазов”, за да няма недоволни, ако то се приеме от Общинския съвет.