“Информатор” и доверено лице на МВР е бил Мартин Божанов-Нотариуса, който бе застрелян в последния ден на януари. Това е станало още през 2005 г, сочи справка на ГДБОП, изпратена до прокуратурата още през 2022-а. Тя съдържа и свидетелства за упражнявано влияние върху магистрати, както и за връзки с Петьо Петров-Еврото. Документите са разпространени от Антикорупционния фонд.
Още преди две години от ГДБОП са информирали Софийската градска прокуратура за топлите отношения на Нотариуса с МВР. Дадени са имената на няколко магистрати, полицаи и адвокати, свързани с дейността му. Установено е, че групата за влияние на Божанов е имала връзка с групата на потъналия в неизвестност Пепи-Еврото. Бандите и на двамата за предприемали съвместни действия за компрометиране на магистрати. От Антикорупционния фонд заявяват, че е имало данни и че Нотариуса е с променено ЕГН и че са заличавали криминалните му регистрации от автоматизираните информационни масиви на МВР. Предоставена е детайлна справка за събраните данни в хода на проверката на дирекцията, послужили за образуване на разследване от СГП. Какво е свършено след това, и досега е неизвестно, освен че според ръководството на СГП е предстояло привличането на Нотариуса като обвиняем, осуетено от убийството му.
“Има разработка на ГДБОП по случая за 2022 г. изпратена на Софийска градска прокуратура информация от ГДБОП за това, което са събрали те, в хода на тяхната разработка. Софийска градска прокуратура какво и как е правила по разследването, което е образувала април месец 2023 г., ние не знаем. Единственото, което се знае, е, че в изявление на ръководителите на Софийска градска прокуратура след убийството на Божанов се каза и пред медиите, че той е щял да бъде привлечен като обвиняем, но убийството му е го е осуетило. Искали са информация от Министерство на вътрешните работи”, коментира адвокат Андрей Янкулов от Антикорупционния фонд.
На 16 април депутати от сформираната парламентарна комисия за изясняване на фактите около предполагаемата схема за контрабанда изслушаха председателя на Държавна агенция “Национална сигурност” Пламен Тончев. Тогава той сподели много обстоятелства от оперативната разработка на ДАНС, послужила за започване на наказателното производство от Комисията за противодействие на корупцията, което е ръководено от СГП. Включително с имена на висши служители на МВР с установена според ДАНС съпричастност към контрабандния канал, с име на политик, който “се познавал” с предполагаемите контрабандисти. Твърдеше се също, че предполагаемите контрабандисти имали влияние в съдебната система, но без конкретни имена на магистрати.
Работата на ГДБОП започва след срещи на Ивайла Бакалова и Николай Стайков от АКФ с тогавашния министър на вътрешните работи Бойко Рашков. Събраната информация е изпратена на СГП през 2022 г. и е послужила за образуването на 27 април 2023 г. на досъдебно производство 24022/22 г. на СГП, 188/23 г. на СО – СГП. Именно по него, според ръководителите на СГП, Божанов трябвало да бъде привлечен като обвиняем “до дни”. От убийството на Божанов насам на обществото не се предоставя никаква информация за разследването.