Трудови договори, сключени с починали управители на фирми, обработка на земеделска земя “от дистанция” и работа в транспортна фирма без автомобили – това са само част от опитите за измама със средства от държавното обществено осигуряване, оповестени от НОИ. Те са установени при проверки в цялата страна.
В част от случаите служители, назначени в едно и също дружество, не се познават помежду си. Други пък не се познават дори с управителя, а трети са се срещали с него след смъртта му. Има и такива, които „работят” в транспортна фирма, без дружеството да ползва или притежава автомобили и без да има лиценз за превозвач.
Друг опит за измама е свързан с документи за отпускане на пенсия. От проверките на НОИ става ясно, че по време на сключването на трудовия договор и през периода, за който са подавани данни за осигурителен стаж и доход, кандидат-пенсионерите се намират в чужбина и не упражняват реално трудова дейност в съответното дружество в България.
При много нарушения хигиенисти и общи работници са назначени на работа, а начисляваното им възнаграждението е изплащано на упълномощено лице. Издавани са документи от осигурители, в които се посочват некоректни данни за условия на труд и се предлага неоснователно зачитане на стаж от първа или втора категория. Вписват се периоди, за които няма данни в първични документи и във ведомостите за заплати, че лицата са работили.
Констатирани са случаи, при които след установена липса на ведомости в правоприемници на осигурители, се издават удостоверения от бивши служители. Установени са и хора, регистрирани като земеделски производители, които са извън страната и „дистанционно” обработват земеделски земи, които в повечето случаи са „синори” или са отдадени за обработка към земеделски кооперации.
Други пък са назначавани за печатари, без да има печатарски машини. Открити са и такива, които по документи са работили в офис като технически сътрудници, но всъщност няма нито офиси, нито техника.
Установено е също така, че чрез упълномощено лице, с квалифициран електронен подпис, се подават данни за сключени трудови договори и за осигурителен стаж и доход. Представят се и документи за изплащане на парични обезщетения за наети лица. Тези действия се извършват след смъртта на едноличния собственик и управител на дружествата, като от името на починалия собственик се подписват и се разрешават отпуски, освобождават се работници, съобщават още от НОИ.