Дали Народното събрание ще гласува доверие на проектокабинета “Желязков”, предстои да разберем днес. Очакваме ново правителство, което да придвижи България към еврозоната, реализацията на проектите по линия на Плана за възстановяване и устойчивост и приемането на бюджет, който да гарантира финансовата стабилност на страната.
Първият мандат бе представен попълнен пред държавния глава Румен Радев от кандидата за премиер Росен Желязков, като той представлява кабинет на малцинството с министри от служебния кабинет и знакови лица от ГЕРБ-СДС.
От служебния кабинет Желязков предлага седем министри да запазят постовете си. Калин Стоянов да е начело на МВР, Людмила Петкова да остане министър на финансите, Атанас Запрянов да продължи да бъде начело на Министерството на отбраната. Георги Тахов да ръководи Министерството на земеделието, Георги Гвоздейков, който бе част от ПП, да продължи да управлява Министерството на транспорта, Мария Павлова в правосъдното министерство и Евтим Милошев, който е работил с лидера на ИТН Слави Трифонов в тв индустрията, да направлява туристическото министерство.
Сред останалите предложения за министри са ярки личности от ГЕРБ-СДС като например Томислав Дончев за вицепремиер и министър на иновациите и растежа, Делян Добрев за министър на енергетиката, Даниел Митов – да оглави МВнР, Теменужка Петкова за министър на икономиката, Деница Сачева – в министерството на труда и социалната политика и Красен Кралев като спортен министър.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че кабинетът не е с четиригодишен хоризонт, а ще се бори да гарантира приемането на бюджет, законите по ПВУ и влизането ни в Еврозоната, след което подава оставка. “Първата и най-важна цел е приемането на бюджета. Втората е Планът за възстановяване и устойчивост (ПВУ). Еврозоната е политически въпрос и ако има правителство, може да го придвижим. След това спокойно може да отидем на избори”, каза лидерът на първата формация в 50-о Народно събрание.
Предстои да видим дали ще има подкрепа от 121 гласа. Потенциално кабинетът се очаква да получи подкрепа от Движението за права и свободи, което с гласовете на ГЕРБ-СДС прави 115. От доскорошните партньори на ГЕРБ-СДС във властта, а именно “Продължаваме промяната-Демократична България” бяха категорични, че подкрепа за проектокабинета няма да има. На същата позиция остават и от ПГ на “Възраждане”, а лидерът на ИТН Слави Трифонов и временният председател на БСП Атанас Зафиров, обявиха, че подкрепа за първи и втори мандат няма да има. Най-малката група в 50-я парламент “Величие” пък остава загадка по какъв начин ще гласува в пленарната зала. Появиха се слухове, че партията може да се разцепи, а определени депутати могат да дадат подкрепа за кабинета “Желязков”. Дали това ще се случи или пък ще има игри с кворума, така че кабинетът да мине с по-малко от нужните 121 гласа подкрепа, предстои да видим.
Ако първият мандат пък се окаже неуспешен, по конституционна процедура преминаваме към втори и съответно трети мандат за сформиране на кабинет. Ако и те вече са неуспешни, България отново ще отиде на избори.