Демографската криза в България продължава да се задълбочава, което поставя под въпрос работата на социалните системи в следващите десетилетия.
Заради увеличаваща се продължителност на живота, ниската раждаемост и продължаващата миграция към чужбина на млади хора съотношението между работещите и пенсионерите съвсем скоро ще е едно към едно, предупреждават експертите.
За една година пенсионерите у нас се се увеличили с 11 268, като общият им брой вече е 2 040 181 души. Растат и парите за възрастните хора. от миналия март до сега средната пенсия за стаж и възраст е нараснала с 99,47 лв до 910,49 лв., което прави увеличение с 12,3% на годишна база.
Към 31 март 2024 г. общият размер на отчетените приходи в държавното обществен осигуряване е 3,040 млрд. лв. Приходтеи са с 408,1 млн. лв. повече в сравнение със същия период на 2023 г. Общо отчетените разходи обаче възлизат на 5,713 млрд. лв., като са се увеличили с 696,6 млн. лв. в сравнение със същия период на 2023-а. Още по-тревожно е, че отчетените приходи във Фонд „Гарантирани вземания на работниците и служителите“ за първите 3 месеца на годината са 877,7 хил. лв., което представлява 35,1% изпълнение на плана за годината. Постъпилите приходи са със 174,7 хил. лв. по-малко в с равнение със същия период на 2023-а.
Специалистите отдавна алармират, че България е заплашена от срив на социалната система, ако не се вземат реални мерки срещу демографската криза. В момента страната ни има една от най-лошите структури в съотношението между донорите на пенсионно-осигурителната система и хората, които чакат да получат парите си от нея. В момента населението на страната е около 6,9 млн. души. Като се извадят пенсионерите /2,04 млн./, децата до 18 години и студентите, както и служителите в администрацията и други ведомства, чийто осигуровки се изплащат от бюджета, се оказва, че в реалната икономика работят не повече от 1,9 млн. души. Така на един донор на НОИ се пада повече от един бенефициент, а като прибавим служителите съотношението е 1:2.
Според експертите тази тревожна тенденция ще продължи да се задълбочава и пречи на ръста на доходите на активните хора.