Американският скулптор, художник и авангардист от български произход е роден на днешната дата. Кристо е известен с пространствените художествени инсталации и обвити с плат различни предмети – от пишеща машина и телефон до цели сгради, острови и дори крайбрежие.
Негови работи са опаковането на сградата на Райхстага в Берлин и на Пон Ньоф – най-старият мост в Париж, опъването на 38-километрови платнени завеси в Калифорния и разполагането на платнени портали в Сентръл парк в Ню Йорк.
Кристо е роден на 13 юни 1935 година в Габрово. Напуска България през 1957 г., като първо отива в Прага. Оттам бяга във Виена, а през 1958 година се мести в Женева, после в Париж, където среща Жан-Клод дьо Гийебон. Тя става не само негова съпруга, но и негов артистичен партньор.
Някои от най-известните им творби са „Чадърите” в Япония и Калифорния, опакованият Райхстаг в Берлин, „Вратите” в Сентръл парк, Ню Йорк.
Последната творба на Кристо бяха „Плаващите мостове” в Италия. Носещата система за 70-те хиляди кв. м от блестящ жълт плат е изградена от 200 000 плаващи кубчета полиетилен с висока плътност в Лондон. Произведението носи името Мастаба, защото е с формата на египетска гробница. 20-метрова плаваща скулптура от над 7500 варела e изградeна в езерото Серпентината в лондонския Хайд парк.
Размисли на Кристо са съхранени и в Златния фонд на БНР:
„Всичките т. нар. „провинциални проекти”, които направих през последните 30 години, са проекти, в които присъствието на човека е изключително явно. Те живеят там! Начинът им на живот е на това място. Те са фермери или работници в ранчо. Цялата работа е замислена да отрази присъствието на човека и неговото обкръжение и то не само естествената му среда, защото го заобикалят много, много направени от хората обекти”.