Даниил Видински, най-младият кандидат, стана новият български патриарх, решиха 138 делегати на Патриаршеския избирателен църковен събор. Той получи 69 гласа, а достойният му съперник – 66. Три са недействителните бюлетини.
В събора участваха всички митрополити и епископи и по петима представители на всяка епархия – миряни и свещеници, само софийската има двойна квота. Включени бяха и по един представител на ставропигиалните манастири (Рилски, Бачковски и Троянски) и по двама от останалите манастири във всяка епархия.
След избора новият глава на православната ни църква ще бъде интронизиран. За възвестяването на новия предстоятел на БПЦ у нас пристигна вселенският патриарх Вартоломей, който е начело на Цариградската патриаршия. Сред чуждестранните гости са митрополитите Емануил, Апостол, Йов, който е канадски украинец, Максим (сръбски възпитаник), Амфилохий. В делегацията е и архимандрит Харалампий, който беше в Българската православна църква. са Диосполски митрополит Емануил от Александрийска патриаршия, митрополит Тимотей и архимандрит Рафаил от Йерусалимска патриаршия, митрополит Гора Андрей от Грузинска православна църква, Тимочки митрополит Иларион и Нишки митрополит Арсений.от Сръбската православна църква. В делегацията са висши духовници от Румъния, Кипър, Гърция. Руската православна църква пък е представена от Корсунски и Западноевропейски митрополит Нестор и протойерей Владимир Тишчук от Московската патриаршщия в София. На службата за празника Събор на св. Дванадесет апостоли в митрополитския катедрален храм “Св. Неделя” присъстваше и бившият премиер Симеон Сакскобургготски.
На първи тур никой от тримата претенденти не получи необходимите 92 гласа, за да бъде избран едномоментно за патриарх. Григорий Врачански получи 64 гласа, Даниил Видински – 51, а Гавриил Ловчански – 19. Според устава на Българската православна църква напред продължиха Григорий Врачански и Даниил Видински.
Даниил Видински е роден като Атанас Трендафилов Николов на 2 март 1972 г. в Смолян и е едва на 52 години. През 1996 г. записва Английска филология в СУ “Св. Климент Охридски”, а на следващата година пренасочва образованието си в Богословския факултет при същия университет. Определят го като изключително ерудиран човек и свещеник.
През 1997 г. е приет като послушник в Хаджидимовския манастир „Св. вмчк Георги” под духовното ръководство на приснопаметния Неврокопски митрополит Натанаил. На 7 август 1999 г. е постриган от него в монашество, а на следващия ден е ръкоположен за йеродякон.
През 2002 г. завършва Богословския факултет на СУ “Св. Климент Охридски”. На 21.07.2004 г. е изпратен на послушание в Роженския манастир “Рождество Богородично”. По решение на Св. Синод на 20 януари 2008 г. е хиротонисан за епископ с титлата Драговитийски в ПКСХП „Св. Александър Невски” и назначен за викарий на Неврокопския митрополит. Такъв остава до 15 юни 2010 г., а по молба на митрополита на САЩ, Канада и Австралия Йосиф е назначен за негов викарий, която длъжност изпълнява до 4 февруари 2018 г., когато е канонично избран за Видински митрополит от Св. Синод.
Останалият втори врачански митрополит Григорий е роден със светското име Красимир Маринов Цветков през 1970 г. в Ботевград. Средното си образование придобива в Природоматематическата гимназия в града. Приема монашески постриг през 1996 г. в Хаджидимовския манастир “Св. Георги” от приснопаметния Неврокопски митрополит Натанаил. На следващия ден е ръкоположен за йеродякон, а през следващата година – за йеромонах. По-късно се дипломира в Богословския факултет на Атинския университет “Каподистрия”. През 2007 г. е назначен за протосингел на Софийска митрополия. В 2011 г. е назначен за игумен на Троянския манастир, а през 2014 г. е назначен за викарий на Софийския митрополит.
На 12 март 2017 г. след провеждането на канонически избор с пълно единодушие Григорий е избран за Врачански митрополит. След смъртта на патриарх Неофит на 13 март 2023 година Светият синод избра Врачанския митрополит за свой наместник-председател. Решението бе взето с единодушие.