Докато по света все по-усилено се говори за преминаване към 4-дневна работна седмица, а Бил Гейтс прогнозира, че изкуственият интелект ще позволи съвсем скоро да работим само по три дни, гърците “го измислиха”. Съседите, които по правило не си дават много зор и са почитатели на сиестата като испанците, въведоха шестдневна работна седмица от 1 юли. По примера на Бог, който сътворил света в 6 дни, а на седмия си починал, те ще приложат нестандартния подход, за да повишат производителността си.
Мярката, обявена от профсъюзите за “варварска”, влезе в сила от понеделник.
“В това няма никакъв смисъл”, казва Акис Сотиропулос, член на изпълнителния комитет на профсъюза на държавните служители “Адеди”. “Когато почти всички други цивилизовани страни въвеждат четиридневна работна седмица, Гърция решава да тръгне по обратния път.”
Про-бизнес правителството на министър-председателя Кириакос Мицотакис твърди, че инициативата е необходима поради двойната опасност от намаляване на населението и недостига на квалифицирани работници. Преди да обяви законодателството – част от по-широк набор от трудови закони, приети миналата година – Мицотакис определи прогнозираната демографска промяна като “бомба със закъснител”. Смята се, че след като в края на 2009 г. избухна дълговата криза, продължила почти десетилетие, са емигрирали около 500 000 предимно млади и образовани гърци, което е безпрецедентен отлив.
Шестдневната схема ще се прилага само за частни предприятия, които предоставят денонощни услуги. В рамките на удължената работна седмица персоналът в избрани отрасли и производствени предприятия ще има възможност да работи допълнително по два часа на ден или допълнителна осемчасова смяна, като за това ще се заплаща допълнително възнаграждение в размер на 40% към дневната заплата.
Дясноцентристкото правителство твърди, че всеки един от тези варианти ще реши проблема с незаплащането на извънредния труд на служителите, като същевременно ще се справи с широко разпространения проблем с недекларирания труд.
Експериментът 4 на 3
Според специалисти по човешки ресурси, не е далече времето, когато у нас ще се работи 4 дни в седмицата. Те прогнозират, че това ще се случи още преди 2030 година.
Подобен експеримент се проведе още през 2022 г. във Великобритания. Зад кампанията, която обхвана 6 месеца между юни и декември, застанаха мозъчният тръст Autonomy, неправителствената организация 4 Day Week Global, кампанията 4 Day Week UK и изследователи от университетите Кеймбридж, Оксфорд и Бостънския колеж.
Реалните участници бяха общо 61 компании.
Те приеха да пуснат служителите си да работят по 80% от обичайната си работна седмица, без това да води до промени в заплащането им. В замяна на това служителите обещаха да изпълняват 100% от обичайната си работа.
Според данните в анализа на експеримента най-малко 89% от участвалите фирми все още прилагат тази политика, а най-малко 51% към края на 2023 г. са направили 4-дневната работна седмица постоянна практика в работата си.
В края на проекта анкета сред служителитe масово са посочили, че се радват на по-добро физическо и психическо здраве, както и че постигат по-добър баланс между професионалния и личния си живот.