В деня на Успение Богородично – 15 август, празнуват всички, кръстени Мария. Името е най-разпространеното у нас, носят го над 100 000 жени, тоест една на всеки 33 дами е кръстена така. И едва ли има човек, който да не познава поне една Мария.
Според народната традиция празникът се нарича Голяма Богородица, за разлика от Малката Богородица, когато се чества рождението на Христовата майка. На този ден не се работи, а ако вали, следващата година ще е плодородна. Това е най-таченият празник сред жените, защото Дева Мария се смята за пазителка на майчинството, децата и семейството.
Обичай на този ден е страдащите, болните хора и тези, които не могат да имат деца да посещават храмове, носещи името на Божията майка. Друга традиция, която мнозина следват, е да носят плодове, мед и питка в църквата. В някои области местните берат първата реколта от лозето, ядат се грозде и диня. Жените, които имат репродуктивни проблеми и не могат да заченат, носят на светицата цветя и дрехи, които поставят пред иконата и се молят за дете.
На този ден се правят родови срещи, дава се курбан за здраве, за плодородна година, против премеждия и болести. Традиционни ястия на трапезата са прясна питка, украсена с орнамент, пиле каша, варено жито, царевица и тиква. Разрешава се риба.
Имен ден празнуват кръстените с имената Мара, Мария, Марийка, Мари, Марин, Мариян, Марияна, Мариана, Мариан, Маша, Мика, Мира, Мариета, Мариела, Марио, Преслав и Преслава.