Разследващи от Националната следствена служба ще влязат до епицентъра на експлозиите в склада за пиротехника в Елин Пелин. Очаква се това да се случи тази седмица, като до момента огледите бяха периферни заради риск от нови взривове. Те ще продължат около две седмици, а след това предстои анализ, който трябва да покажи къде и как е стартирало всичко.
Все още се чуват гърмежи 11 дни след избухването на пожара в склада за пиротехника, твърдят хора от Елин Пелин. Трагедията се случи на 25 юли вечерта, като експлозиите взеха 4 жертви. Заради продължаващи взривове главният път към Гара Елин Пелин беше затворен цели 9 дни след инцидента.
“Има постоянна охрана от полицията, пожарната и доброволци. Не смятам, че има някаква опасност“, коментира пред bTV кметът на Елин Пелин Ивайло Симеонов. “От пожарната предупредиха, че отделни гърмежи ще има до 10 дни. Това се случва, когато обливат складовете от пожарната”, каза още кметът. Според Симеонов ситуацията в района се нормализира. “Оттук нататък е важно да се преосмисли на какво разстояние от населените места може да има такъв тип съоръжения, независимо какъв тип сигурност има в тях. Ако вятърът не беше западен, щеше да има тежки поражения върху населеното място“, коментира още кметът.
Припомняме, че на място загинаха 22-годишният Теодор Попов, който е син на собственика на склада, както и 60-годишният Стоян Маслев. Двамата са били в епицентъра и в огнището на пожара. По-късно в болница в резултат на изгаряния и обгазяване починаха доцентът от Минно-геоложкия университет Петър Шишков и дъщеря му Кристина. “Димът е бил много гъст, много токсичен“, разказа следовател. “Основният въпрос на разследването е дали първо е имало пожар, или взрив. Започнахме да си изграждаме картина какво най-вероятно се е случило, но последната дума ще имат експертите”, заяви още той.
Продължава и разпитът на свидетелите, сред които са и охранителите. Един от тях, който обаче не е бил на смяна във въпросния ден, разказа, че в базата често са ходили хора в извънработно време. Веселин Митев заяви също, че в складовете работели повече хора. Така, ако взривът беше станал само 20 минути по-рано, жертвите можеше и да са много повече, допусна охранителят.
“Всички предупреждаваме да не пушат. От външни фирми има такива, които влизат с камион или нещо да работят и им казвам: “никакво пушене, защото всичко ще отиде във въздуха”, каза Веселин Митев.
В складовете нерядко ходели и помощници на доцент Петър Шишков. Сред тях е и момчето, което е успяло да се спаси, както и 60-годишният мъж, който загина. С него обикновено бил и синът му, но не и във фаталната вечер.
От националното следствие призовават всички, подали сигнал на 112, очевидци на първите минути от взривовете, както и свидетели, които са снимали и разполагат с видеоклипове от 25 юли, да съдействат на разследващите и да разкажат за събитията директно в Националната следствена служба.