Държавата си върна контрола върху “златния гьол” на “Капитан Андреево” след близо 10-годишна битка с частната фирма “Пи. Еф. Си.”, която извършваше тази дейност. През март миналата година дезинфекцията на автомобили, влизащи в България от Турция, бе изцяло прекратена със заповед на тогавашния министър на земеделието от кабинета на Гълъб Донев – Явор Гечев.
Горещините, активизирането на множество вирусни щамове и заболявания по животните обаче са наложили подробна оценка на риска, след която директорът на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) е издал заповед от днес да се възобнови профилактичната дезинфекция по ГКПП с Турция. Мярката е временна и е със срок до облекчаване на епизоотичната обстановка в съседната ни държава и се прилага съгласно чл. 190 от Закона за Ветеринарномедицинската дейност.
Обезпаразитяването ще се извършва само от държавни служители на БАБХ, а заплащането ще е изцяло по банков път, като всички средства от събраните по наредбата такси ще постъпват по бюджетната сметка на Министерство на земеделието и храните. Засега не е ясно дали таксата за дезинфекция ще се вдигне, но по неофициална информация от 5 тя ще скочи на 7 лева.
Припомняме, че дейността на “Пи. Еф. Си.” стана известна покрай журналистическото разследване “Златната локва” на Генка Шикерова и “Антикорупционен фонд” през 2019 г.
Договорът за дезинфекция с фирмата беше сключен в последния ден от мандата на първия кабинет на Бойко Борисов (2009-2013). С него БАБХ упълномощи частната фирма да събира такса за дезинфекция на граничните пунктове “Капитан Андреево” и “Лесово”.
Фирмата е учредена два дни след обявяването на конкурса от БАБХ и e вписана в Търговския регистър почти две седмици след обявяването на конкурса.
Половин милион лева месечно е била сумата, която държавата е събирала само от преминаващите на ГКПП “Капитан Андреево” превозни средства, преди да се откаже от тази дейност.