Обиски в имоти на бизнесмена Румен Гайтански-Вълка извършват прокуратурата, антикорупционната комисия и полицията от рано тази сутрин в София. Акцията е във връзка с разследването на кредит от близо 150 милиона лева, отпуснат на фирма на Гайтански от Българската банка за развитие, за което съобщиха от Антикорупционната комисия в петък.
Изпълнителният директор на ББР и член на управителния съвет Цанко Арабаджиев съобщи, че се оказва пълно съдействие на разследващите и припомни, че сигнал към прокуратурата е подаден още през 2021 година.
Камионетката на жандармерията е паркирана пред розовата сграда на столичната улица “Оборище” в центъра, собственост на Гайтански. Раследващи пристигнаха и в базата на “Волф” АД на булевард “Цариградско шосе”.
Според БНТ в обсега на разследването попада и бившият директор на ББР Стоян Мавродиев. Твърди се, че и той, и Гайтански са напуснали страната.
Припомняме, че на 9 август Комисията за противодействие на корупцията оповести подробности за проверка на предоставен от Българската банка за развитие (ББР) през 2019 г. на „Роудуей кънстракшън“ АД кредит в размер на 148.5 млн. лева.
Обект на разследване са данни за допуснати от длъжностни лица от ББР безстопанственост и присвоявания във връзка с договор, сключен на 17.06.2019 г., с който от банката на „Роудуей кънстракшън“ е предоставен кредит в размер на 148.5 млн. лв., за чието обезпечение е представен сключен договор за доставка на инертни материали от „Пътстройинженеринг“ АД. Основен акционер в последното дружество е „Биомайнинг“ АД. В хода на разследването са установени данни, че и трите търговски дружества в действителност се управляват от българския гражданин Р.Г.
Установено е, че договорът, послужил за обезпечение на предоставения от ББР на „Роудуей кънстракшън“ кредит, е прекратен седмица след подписването му през 2018 г.
В хода на разследването Комисията за противодействие на корупцията е анализирала множество договори между посочените дружества, за да установи разходването на получения от ББР кредит. Налице са данни, че „Кристална вода“ АД получава със заем от „Био майнинг“ АД значителни финансови средства. Установени са данни, че българският гражданин Р.Г. е свързан и с управлението на „Кристална вода“ АД.
От анализа на събраната документация се установява, че „Кристална вода“ АД се явява обезпечител по договор за кредит между „Търговска банка Д“ и ТЕЦ „Варна“ АД от 2019 г.
Установено е, че „Кристална вода“ АД погасява задълженията на ТЕЦ „Варна“ АД към „Търговска банка Д“. Налице са данни, че времевият период, в който това е направено, съвпада с предоставянето на заем в размер на 30 млн. лв. от дружеството „Био майнинг“ АД на „Кристална вода“ АД.
Обект на разследване от КПК е и осъществената през м. юли 2024 г. продажба на свързаната с Р.Г. „Пътстройинженеринг“ АД на регистрирано в гр. Кърджали търговско дружество.
От събраните към момента документи и тяхното задълбочено изследване, налице е обосновано предположение за това, че се касае за извършени закононарушения, които са довели до значително ощетяване на ББР, съответно финансовия интерес на държавата.
Действията по разследването на КПК имат за цел да установи цялостния процес от отпускането от ББР на кредита до неговото усвояване от съответните крайни бенефициенти, с оглед на наличието на данни за представена пред банката фиктивна обезпеченост на отпуснатия заем. Проверяват се и неправомерни действия на длъжностни лица – служители на ББР.
Кой е Румен Гайтански
Румен Гайтански, известен с прякора си Вълка, е в бизнеса по сметопочистването от над 30 години, като публичните му прояви през този период са изключително редки.
Гайтански добива популярност през 90-те години, когато основава фирмите ДИТЦ и „Волф 96“ – именно от последното идва и прякорът му (от „волф“ – в превод на български означава вълк). Те получават концесията на сметосъбирането в София. През 2006 г. обаче концесията е прекратена по времето на Бойко Борисов, когато той е столичен кмет.
“Аз станах кмет, когато се опълчих срещу Румен Гайтански, какво става сега – просто не знам”, коментира във връзка с настоящото разследване лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов в кулоарите на парламента по-рано днес.
През 2018-2019 г. Гайтански се завръща с бизнеса си по сметопочистването в София – чрез фирмата „Грийн партнърс“, която почиства няколко столични района.
Гайтански нашумя и с незаконни постройки около язовир „Искър“. През февруари 2024 г. Върховният административен съд (ВАС) окончателно ги обяви за незаконни, а след това Столична община започна тяхното премахване. През 2020 г. тогавашният общински съветник в София Владислав Панев от „Зелено движение“, сега депутат от “Продължаваме промяната – Демократична България”, сигнализира, че за строежа на Гайтански няма разрешителни и одобрени проекти.
Проверка на местната управа наистина открива такива нарушения, а през следващите 2 години главният архитект на София Здравко Здравков издава заповеди за събаряне на сградите.
Дружество на Гайтански притежава мажоритарния дял от столичната къпалня „Мария Луиза“ в Борисовата градина. От близо 20 години къпалнята е занемарена и се руши. Тя е собственост на акционерното дружество „Парк Мария Луиза“ АД, в което имат участие фирми, свързани с Вълка. Столичната община е миноритарен акционер чрез общинското дружество „Софийски имоти“.
Миналата година, след опит да започне реконструкция на басейна, бизнесменът направи оферта на общината – или да изкупи дела му в „Мария Луиза“, или да го обезщети с имоти на съответната пазарна стойност, за да може къпалнята да стане изцяло общинска.
През 2021 г. става ясно, че фирми на някои от най-големите бизнесмени в България са получили огромни кредити от държавната Българска банка за развитие (ББР). Нейното предназначение по принцип е да подкрепя малкия и средния бизнес.
Сред най-големите получатели на кредити от ББР се оказва отново фирма, свързвана с Гайтански – строителното дружество „Роудуей кънстракшън“. През 2019 г. то получава от ББР рекордните близо 150 млн. лева заем. Това се случва месеци след създаването на фирмата. Целта на заема е закупуването на друга строителна фирма, която също е контролирана от Гайтански.