Внучката на еврейски бежанци от България и Литва Клаудия Шейнбаум е един от основните претенденти на изборите за президент в Мексико, които се провеждат днес. Преди четири години тя стана първата жена, избрана (а не назначена) за кмет на петия по големина град в света – Мексико Сити.
61-годишната Шейнбаум е напът отново да пренапише историята, след като проучвания през април показаха значителна преднина за нея пред останалите кандидати за президент.
Изследване на института “Митофски тенденсиас” за вестник “Економиста”, проведено между 10 и 13 април сред 1600 мексиканци, показа, че кандидатката на управляващата партия Национално движение за обновление (МОРЕНА) има 51,4% подкрепа. Съперничката с най-близък, макар и доста по-нисък резултат от Шейнбаум, е Сошитъл Галвес – кандидатка от трипартийна опозиционна коалиция. Тя би взела 26,7% от гласовете. Това говори, че преднината на Шейнбаум пред Галвес се е увеличила в сравнение с март, когато тя имаше 50,5%, а Галвес – 28,8%.
Третият кандидат от по-малкото опозиционно Гражданско движение Хорхе Алварес Майнес получава 9,3% подкрепа, показва проучването от парил. 12,6% от запитаните не са избрали фаворит за изборите.
Проучването показа също, че 51% от анкетираните смятат, че в този момент за Мексико би било най-добре управляващата партия МОРЕНА да остане на власт.
Ако Шейнбаум спечели изборите на 2 юни, тя ще бъде и първата жена президент на страната и ще остане на поста до 2030 г.
Дете на студентските протести
Клаудия Шейнбаум Пардо е родена на 24 юни 1962 г. в Мексико насред бурни години, в които студентите и партизанските организации искаха да разтърсят перфектната управленческа диктатура на Институционно-революционна партия.
Родителите на Клаудия също са били във вихъра на тези вълнения. “У нас се говореше за политика сутрин, обед и вечер”, разказва Клаудия в биографична книга, озаглавена “Клаудия Шейнбаум, президент”. Майка ѝ – Ани Прано, която е биолог, е била изгонена от университета заради участие в студентското протестно движение през 1968 г.
Клаудия Шейнбаум влиза в политиката с настоящия президент Андрес Мануел Лопес Обрадор, който е бил кмет на мексиканската столица от 2000 до 2006 г. В местната администрация той ѝ поверява екологичните въпроси, които са стратегически в един мегаполис с девет милиона жители.
Като кметица на мексиканската столица (2018-2023) Шейнбаум трябваше да се справя с кризата, възникнала при рухването в южната част на града на участък от естакада, по която се движеше местното метро. В тази трагедия на 3 май 2021 г. загинаха 27 души, а 80 души бяха ранени. Шейнбаум защити тогава общинските екипи и договори със строителите на трасето – компания на милиардера Карлос Слим – обезщетението на жертвите, като избегна съдебен процес.