Пловдив изпреварва значително София по осигуряване на места в деските градини, показва статистиката за свободните позиции в забавачките. Към днешна дата те са 2191, след като прием вече е обявен и в най-новите детски градини, открити в последните месеци – филиала на ДГ “Малина” на бул. “Ал. Стамболийски”, разширението на ДГ “Зорница”, “Осми март” и др. Към моментът приемът е обявен на база 23 места в група. Реално обаче се приемат по 27-28 деца, което означава, че места ще има за всички. Проблемът по традиция е в разминаването между наличните свободни места и желанията на родителите. В столицата проблемът остава и миналата година държавата е изплатила компенсации за над 1500 семейства, чийто деца не са могли да постъпят в ясли и забавачки. В Пловдив компенсациите са едва 4.
В Пловдив се решава не само проблемът с броя на местата, а и с уюта за децата и условията за обучението им. “В район “Тракия” вече няма нито едно детско заведение, което да не е обновено и да не отговаря на най-високите стандарти”, отчете кметът на Пловдив Костадин Димитров при откриването на обновената сграда на ДГ „Еделвайс”. Тя е ремонтирана с над 1 млн. лева и вече е енергийно независима. Същото се отнася и за ДГ „Десислава” в района.
С високо темпо се отбновяват и датските заведения в районите “Централен” и “Южен”, където в предишния мандат се построиха и нови забавачки, а някое бяха разширени.
Възможностите все така се разминават с желанията
Именно в “Централен” и “Южен” най-често се стига до недостиг на места, защото много рподители държат на конкретни забавачки. В двата района живеят близо половината от постоянно регистрираните в Пловдив семейства. “Централен” е с най-застаряващото население, но там натискът идва от амбициозни родетели, които правят всичко възможно, за да запишат малчуганите си в “най-вървежните” забавачки. Това създава дисбаланс и изкуствен недостиг на места. Решението е във всички детски заведения да се повиши качеството на услугата, както и да се изравнят условията по отношение на жизнена среда в отделните райони, за да намелее натискът към определени градини. Показателно е, че в района със сравнително лош показател за брой места в градините на жител – “Източен”, редовно остават незаети позиции и след последното класиране.
В кой район колко свободни места има
В момента в Пловдив има обявени 2191 свободни места. Разпределението им по райони е следното:
“Южен” /84 179 жители/ – 501 места, коеф. 5,95 на 1000
“Централен” /81 646 жители/ – 535 места, коеф. 6,55 на 1000
“Източен” /60 698 жители/ – 361 места, коеф. 5,94 на 1000
“Тракия” /60 244 жители/ – 397 места, коеф. 6,59 на 1000
“Северен” /56 036 жители/ – 303 места, коеф. 5,4 на 1000
“Западен” /40 932 житери/ – 255 места, коеф- 6,23 на 1000
Ститистиката показва, че нови детски градини трябва да се строят основно в най-бързо разрастващия се район “Южен”, където в кварталите “Остромила” и “Беломорски” изобщо не са предвидени забавачки, а няма и общински терени за изграждането им. В “Южен” са и най-много детските градини, които продължават да имат филиали в подблокови пространства.
Проблемът е с яслите, не с детските градини
От години е известно, че проблемът в Пловдив е свърздан основно с детските ясли, а не със забавачките. Необхванатите в яслите деца, за които родителите са потърсили места, са над 500 годишно /при положение, че става дума за деца само от един или два набора, а не от четири/, а в забавачките те са под 300 в последните години и се очаква да паднат до не повече от 150 в предстоящата кампания.