Всяка трета практикуваща медицинска сестра у нас е над 65-годишна възраст, 50 хиляди кадри са необходими, за да работи спокойно здравната система и за да има кой да се грижи за пациентите, заяви по повод Световния ден на медицинската сестра пред БТА Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи. “Нашите сестри са нашето бъдеще – икономическата сила на здравните грижи” е мотото на 12 май тази година.
По данни на асоциацията в България работят 21 860 медицински сестри. Необходима е реформа и “пренареждане” на здравната система, както и изработване на стандарти за работа, които да се спазват. В противен случай здравната система ще фалира, каза още Василева. Всяка година 800-1000 медицински сестри напускат професията, като част от тях заминават за чужбина, а оставащите в България напускат здравната система.
От няколко години от съсловната организация с тревога посочват проблемите, свързани с кадровата криза, като през 2023 г. в отворено писмо, изпратено до премиера, до председателя на парламентарната комисия по здравеопазване, до министъра на здравеопазването и др. призоваха за създаване на система за планиране, назначаване и задържане на медицинския персонал. За рамка за устойчиво кариерно развитие, за устойчиво повишаване на заплатите спрямо придобитите знания, умения и компетентности, за изискване за минимален брой медицински специалисти по здравни грижи за оптималното функциониране на лечебните заведения.
Управляващите обещават, но когато започнат да управляват, виждат, че проблемът е много, много сериозен поради търговския характер на лечебните заведения, поради различната им собственост, поради факта, че държавата е абдикирала от регулаторната си функция по отношение на здравеопазването. Не можем да се похвалим с успехи, свързани с исканията ни, каза още Василева.
Че недостигът на кадри е от много време, споделя и медицинската сестра в реанимацията на УМБАЛ “Св. Екатерина” Борислава Ангелова. “Аз съм с почти 15 години трудов стаж и откакто съм в сферата, недостиг винаги е имало. Но по време на пандемията му се даде гласност и се видя, че имаме пробив в здравната система. За да се реши той, трябва да се отпусне в университетите по-голяма бройка за студенти, които кандидатстват за специалността медицинска сестра, както и да се реши проблемът с финансирането”, подчерта медицинската сестра и уточни, че сестринската професия се неглижира и ако се промени името ѝ, може да се промени и начинът на мислене на гражданите. “Повечето хора не са наясно какво представлява професията и като чуят медицинска сестра, я свързват повече с поставянето на инжекции, а това не е така”, поясни Борислава.