Предизборен театър в няколко действия. В това се превърна вчерашният ден от работата на Народното събрание, което след измененията на конституцията ще продължи да работи до избор на ново. Първоначално от ПП-ДБ поискаха и получиха създаване на комисия, която да търси пътната карта за газопровода Турски поток. Тя трябва да прецени ползите и вредите за България от проекта, в който страната е инвестирала над 3 милиарда лева. От ГЕРБ контрираха, че ще е необходима и комисия, която да прецени какви са ползите от увеличаваната два пъти дерогация на “Лукойл”. Накрая от ИТН поискаха и трета комисия, която да разследва корупцията в Агенция “Митници” и евентуална роля на финансовия министър Асен Василев. Последва и още един удар срещу Василев. По предложение на ГЕРБ НС гласува той да не може да прави промени в планираните разплащания по публични разходи и външния дълг. Това обаче поставя в огромен риск публичния сектор, защото по закон служебният финансов министър също няма подобни правомощия, а не е ясно кога ще имаме титуляр на поста в следващия редовен кабинет.
Политолози и конституционалисти отдавна предупреждаваха, че решение за промяна в основния закон, според което Народното събрание ще продължи на работи до избора на ново и няма да се разпуска след съставяне на служебен кабинет, е нонсенс. Авторите му вече разбират, че са ударили греда с тази промяна и берат горчивите плодове.
Идеята бе, че страната е парламентарна република и не бива да остава без Народно събрание в нито един момент, за да не спира законодателният процес. Парламентът трябва да контролира и работата на служебното правителство, което е още един абсурд. Основният смисъл на служебното правителство е да проведе чести избори, а контролирано от силно политизиран парламент, то едва ли може да свърши точно това.
Друг логичен въпрос е, кой и какво ще работи в Народното събрание в последния месец преди парламентарните избори, след като всичките 240 народни депутати искат да са такива и в 50-ото НС и ще трябва да излязат в отпуск, за да участват в кампанията. Друг е въпросът, че те вече са в кампания използват парламентарната трибуна за предизборни цели. А както се видя вчера, основна мишена в тази кампания са именно онези, които най-много настояваха за промените в Конституцията.
Но както е казал народът, от акълът си патят.