Огромна крачка напред направи днес общинското здравеопазване на Пловдив. Две болници в града – МБАЛ “Св. Пантелеймон” и Комплексният онкологичен център, вече ще лекуват с последно поколение апаратура. Това стана възможно, след като Общинският съвет даде зелена светлина за закупуване със собствени средства и на разсрочено плащане на нов 64-срезов компютърен томограф на стойност 650 000 лв. в МБАЛ “Св. Пантелеймон”, както и на модерна апаратура за позитронно-емисионна томография в Комплексния онкологичен център (КОЦ). Инвестицията ще подпомогне дейността на общинските болници и ще подобри качеството на медицинската услуга. Тя бе одобрена от ОбС с почти пълно мнозинство. Единствено съветниците от “Браво, Пловдив”, които бяха в залата, гласуваха с “въздържал се”.
“Днешното гласуване ясно показва, че това е пътят, по който трябва да вървим, ако искаме общинското здравеопазване да се развива, да привлича кадри и пациенти, на които да предлага конкурентни условия. Закупуването на медицинска апаратура от най-ново поколение е единственият способ да развиваме общинското здравеопазване”, заяви Лилия Недева, шеф на дирекция “Здравеопазване” в Община Пловдив.
Следващата важна стъпка ще бъде построяването на още една сграда на КОЦ Пловдив и допълнителна сграда на “Св. Панталеймон”, като ще се прецени в момента на готовност на документацията ще има ли подходящи програми, от които да се ползват средства, или ще се търси отново нисколихвено финансиране
посочи Недева.
Новата система за позитронно-емисионна томография, която ще бъде закупена в КОЦ Пловдив, ще даде възможност на лечебното заведение да провежда адекватно стадиране, рестадиране и най-вече проследяване на онкологично болни с почти всички онкологични локализации. Изследването с ПЕТ/КТ е революционен метод в диагностиката, проследяването и оценяването на ефекта от лечението при почти всички болни с онкологични диагнози. Изследването е включено в стандарта за лечение и е задължително в определени негови етапи. От друга страна НЗОК е предвидила необходимото финансиране да го заплаща изцяло, без да има лимитиране. Основно предимство на ПЕТ/КТ изследването е, че се използва за прецизно планиране на лъчелечението и това вече е рутинна практика в центрове, където има линеен ускорител и ПЕТ/КТ.
КОЦ Пловдив е водещо лечебно заведение в страната, което обслужва пациенти от цяла Южна България.
“Известно е, че частните болници в Пловдив отдавна масирано инвестират в разкриването на онкологични отделения и такива по нуклеарна медицина. Това води до риск кадрите и пациентите да бъдат погълнати от частни структури. Затова гласуваното днес решение е огромна крачка в правилната посока”, увери Лилия Недева.
Тя изтъкна, че към момента КОЦ Пловдив е с едни от най-добрите финансови показатели не само в Община Пловдив, но и на национално ниво, които всяка година се подобряват.