Витамин D e мастноразтворим витамин, но по своята същност е хормон, който го отличава от другите хранителни вещества. Слънчевият витамин, както още е известен, се синтезира 10% от храната, а останалите 90% се произвежда от организма, когато сме изложени на слънце. Известно е благотворното му влияния върху редица заболявания, като рахит, преддиабет и диабет, сърдечно-съдови и автоимунни, депресия и Алцхаймер, но през последните няколко години изследователите се фокусираха върху използването на витамин D за предотвратяване и лечение на различни видове рак и метастази.
Предишни изследвания разглеждат използването на витамин D във връзка с имунотерапия за борбата със злокачествените заболявания.
Изследователи от университета в Манчестър са открили, че витамин D помага за балансиране на чревния микробиом, подобрявайки начина, по който действат имунотерапевтичните лечения на рак чрез опит върху мишки.
През последните няколко години няколко проучвания се фокусираха върху използването на витамин D за предотвратяване и лечение на различни видове рак, включително рак на простатата, кожата, гърдата и червата. Изследванията свързват високите нива на вит. D с намален риск от развитие и смъртност от карциноми.
Имунотерапията е вид лечение, което използва имунната система на тялото, за да помогне за подобряване на способността му да се бори с карциноми.
Различните видове имунотерапевтични лечения включват моноклонални антитела, инхибитори на имунни контролни точки, модулатори на имунната система, ваксини срещу рак и адаптивни клетъчни терапии, като CAR Т-клетъчна терапия.
„Имунотерапията революционизира лечението на една от най-смъртоносните форми на рак, метастатичния меланом, и сега е одобрена като водещо лечение при широк спектър от злокачествени заболявания, включително тези на бъбреците и белите дробове“, каза Джампазолиас пред Medical News Today.
„Не всички пациенти обаче реагират еднакво добре на тази терапия и само малка група имат дълготрайни ползи“, продължи Джампазолиас.
„Следователно, разбирането кога и как нашата имунна система идентифицира злокачествените клетки като заплаха, е от решаващо значение за проектирането на терапии, които повишават способността й да елиминират рака”, добави той.
Джампазолиас допълни, че той и колегите му са били заинтригувани от факта, че предпазващата от рак роля на витамин D отсъства при мишки, които са лекувани с антибиотици или отглеждани в стерилна среда без никакви живи микроорганизми.
„Открихме, че витамин D засяга клетките, покриващи червата, причинявайки повишаване на нивата на бактерия, наречена Bacteroides fragilis.
„За да се определи дали бактериите сами по себе си могат да подобрят имунитета срещу рак, мишките, които бяха подложени на диета, съдържаща стандартни нива на витамин D, са формирали Bacteroides fragilis, каза ученият. „Тези мишки показаха подобрена способност да устояват на туморния растеж. Въпреки това, този ефект не се наблюдава, когато на мишките е дадена диета с дефицит на витамин D.
„Все още не е ясно как Bacteroides fragilis насърчава противораковия имунитет, но като цяло нашите открития подчертават безпрецедентна връзка между витамин D и чревния микробиом, който влияе върху имунните реакции към злокачествени тумори“, продължи той.
„Продължаването на изследванията за повишаване на имунитета на организма и оптимизирането на имунотерапията е от решаващо значение, тъй като ракът е сложно заболяване с различни механизми на избягване. Чрез изследване на нови начини за засилване на способността на имунната система да разпознава и унищожава раковите клетки, изследователите могат да разработят по-ефективни и целенасочени лечения, като в крайна сметка подобряват резултатите за пациентите и степента на преживяемост.
Важно е нивата на витамин D да бъдат в нормалните граници, не само за превенцията на злокачествени образования, но и защото играе много важна роля за костната плътност, намаляването на фрактурите и намаляването на вероятността от остеопороза.
„Витамин D играе много важни роли и въпреки факта, че е лесно достъпен чрез растенията, месото и слънцето, изненадващо е колко много хора имат дефицит на витамин D“, добави той.