За ръст на случаите на вирусен конюнктивит в Пловдив алармират родители и медицински сестри от детските градини. Именно малчуганите са в най-голям риск от заразяване заради близкия контакт с много други деца в училище или забавачката.
Място за паника обаче няма, съветва д-р Христиана Бацалова, епидемолог и специалист по инфекциозни болести пред БНТ. Според нея заболяването има цикличен характер и се активира пролет и есен. Именно вирусният е най-разпространеният вид конюнктивит. Той се предава много лесно, като най-често е причинен от аденовируси.
Често се асоциира и с инфекция на горните дихателни пътища и възпалено гърло. Симптомите на вирусен конюнктивит включват парене, зачервяване, секрет, сълзене и сърбеж. Обикновено инфекцията засяга едното око, но може лесно да се пренесе и на другото.
Лекарите твърдят, че вирусният конюнктивит обикновено отминава сам и не се нуждае от допълнително лечение. За облекчаване на симптомите се предписват капки за очи. Според специалистите болният е заразен между 3 до 5 дни.
Препоръките са да не се използват общи кърпи, за да не се заразят останалите членове на семейството. Същото така съветът за профилактика е затягане на хигиената, редовно и внимателно измиване на ръцете особено при децата.