Държавната опера на Стара Загора гостува на сцената на Дома на културата “Борис Христов” от 19 ч. днес с балета на Чайковски “Спящата красавица”. Приказката на Шарл Перо, представена чрез езика на танца, ще ви увлече с великолепната си музика, виртуозност на танца, както и с многообразието от приказни персонажи. Постановката и режисурата са на големия руски танцьор, хореограф, филмов актьор и утвърден балетен предприемач и преподавател Андрей Босов, който идва в Стара Загора по покана на примабалерината Силвия Томова, художествен ръководител на Балета. В спектакъла участва цялата многонационална балетна трупа на Държавната опера. В ролите на Аврора и принц Дезире ще танцуват примабалерината Анелия Димитрова и Фиорди Лоха, младата звезда Алесия Бакин ще бъде Фея Люляк.
Спектакълът “Кой съм аз?” ще разходи малчуганите от 6 месеца до 3 г. в света на животните от 10,30 ч. във фоайето на Кукления театър. Една малка гъсеничка се запознава със света и неговите обитатели, докато накрая, вече пораснала и научила много нови неща, се превръща в красива пеперуда. Емоционална среща отблизо с куклите и актьорите, изпълнена с нежност и топлина. А накрая малките зрители могат да разгледат куклите, да се разходят (или да попълзят) сред декорите.
Дружество на писателите ни кани от 18 ч. на представянето на книгата на Георги Връбчев “За майка България”. В сборника са включени поетични опуси, посветени на България, нашия народ и нация.
Най-новото събитие на Драматичен театър – Пловдив, е вече тук. За трети път в музея на театъра от 18 ч. днес ще се проведе четене на пиеса от ученици за ученици. “Дани и дълбокото синьо море” е текст за двама изгубени в гнева и болката си мъж и жена, които дълбоко в себе си копнеят за приемане и любов. Мисията на тази инициатива е да се запознае младата аудитория с драматургични текстове и чрез тяхното разбиране да се достигне до теми и проблеми, които са близки до нея и нейната действителност. Текстовете са поставени в пловдивския театър, което създава мост между миналото и историята на театъра и бъдещите творци. Събитието е подходящо за младежи от 17 до 30-годишна възраст.
Пиесата “Ръкомахане в Спокàн” на световния майстор на съвременната черна комедия Мартин Макдона може да гледате от 19 ч., също в Драматичния театър. Един човек е твърдо решен да открие собствената си ръка, отрязана преди 37 години. В хотелска стая като клетка от зоологическа градина, изхвърлена вън от света, той се сблъсква с абсурдни хора и всичко трябва да се реши от свещ, горяща бавно над туба с бензин. Спектакълът на Елица Йовчева е забавен и горчив едновременно, изпълнен с мрачна поетичност. Чрез черния хумор актьорите строят мост над пропастта между това, което са, и онова, което им вменяват, че трябва да бъдат.
Разговор с поета и издател Валери Манолов и представяне на книгата му “Силуети на раздялата” ни очаква също от 19 ч. в “Петното на Роршах”, а модератор ще е Владислав Севов. “Книгата на Валери е поема за раздялата като вечно възвръщаща се любов. Изключително сдържана и пестелива като емоция, тя изследва с възхитителна откровеност как в безпределния свят на самотата човек трябва да носи не тъгата и скръбта по отминалата любима, а цялата и ненакърнима идея за любовта”, пише Александър Секулов.
От 19,30 ч. пък Офлайн кафе ще ни изведе на върха на хранителната верига на социалните игри с дедукция – Blood on the Clocktower. Ако смятате, че сте добри актьори или просто сте вродени лъжци и манипулатори, тази игра е за вас.
Днес може да разгледате и откритата вчера изложба “Мозаечна палитра” на ученици от специалност “Стенопис” към НХГ “Цанко Лавренов” с преподаватели Атанас Камешев и Кристина Кутлова в Малката базилика на Филипопол.