Напук на прогнозите, бе на имотния пазар има балон, който скоро ще се спука, цените на жилищата в България продължават да поскъпват. Предлагането е огромно заради продължаващото строителство на огромни комплекси в София, Пловдив, Варна и Бургас. Ниските лихви по ипотечните кредити, липсата на инвестиционна фантазия и култура у българите и големите спестявания, които не носят почти никаква доходност в банките обаче продължават да насочва пари към имотния пазар.
Поскъпването на новото строителство дърпа нагоре цените и на останалите имоти, особено на селските къщи до големите градове, посочват анализаторите на пазара.
Български град регистрира и най-голямо поскъпване на имотите в цяла Европа. Рекордьорът е Варна, където цените са се увеличили с близо една четвърт /23,5%/ от началото на 2024-а на годишна база.
Пазарът е изключително активен, като имотите се купуват основно с инвестиционна цел. Те осигуряват добра доходност на фона на забавената инфлация, която вече е на ниво 2,3%, посочва от Националния статистически институт /НСИ/.
Цените на жилищата у нас са се върнали към силен ръст през първото тримесечие на тази година, а тенденцията се запазва и през второто, показват данните на НСИ. Варна е лидер сред големите градове в страната по годишно поскъпване на жилищата. Двуцифрени ръстове на годишна база отбелязват също София и Бургас.
В цялата страна цените на жилищата са се повишили с 16% за година, което е значително ускоряване на ръста спрямо 2023 г., когато те се покачваха с около 10% на годишна база.
Публикувани през май данни на НСИ показаха, че средната месечна работна заплата у нас продължава да ускорява ръста си, като през първото тримесечие той е достигнал 16,8% на годишна база, т.е. на годишна база цените на жилищата са нараснали приблизително с темпа на покачване на заплатите.
Жилищата са поскъпнали значително по-бързо от темпа на инфлацията през първото тримесечие. Тя започна годината на ниво от 3,8% през януари и се забави до 3 на сто към март. Към май тази година инфлацията вече е равнище от 2,3 на сто, сочат още данни на НСИ.
2024 г. започна силно за жилищния пазар във Варна, Бургас, София и Пловдив от гледна точка на брой изповядани сделки, показаха данни на Агенцията по вписванията. Първото тримесечие в столицата беше най-силно за сделките от 2008 г. насам, а във Варна и Бургас те нараснаха съответно с 12,8% и 9,7% след година и половина на спад. Пловдив също отчете увеличение на сделките с близо 4%.