Ще върне ли финансовият министър в оставка Асен Василев 1 милиард лева във фонда за енергийна сигурност до 31 март, както го задължи Народното събрание с гласовете на ГЕРБ-СДС, ДПС, “Възраждане”, БСП и ИТН? И защо едва сега се налага това, след като има риск за дефицита в бюджета?
Отговори на тези въпроси дава Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал пред Илиана Беновска по “Радио К2”.
За дупката във фонда се знае отдавна. Тя е заложена в началото, когато е разрешено неизразходваните средства от различни европейски програми да се използват за целите на енергийния преход и за компенсиране високите цени на енергията около кризата с войната в Украйна. В България това се е случило като парите са отишли във фонд “Сигурност на електроенергийна система”, но от министерството на финансите са решили да ги “приберат” в бюджета. “Глупост е твърдението, че парите за компенсации са дадени от бюджета. Поради сбъркания пазар на електроенергия в Европа, зависимостта от цените на газ, от предприятията бяха надвзети над 10 млрд лева и им бяха възстановени около половината. И сега сме свидетели на инфлацията, която е пречка за влизане в Еврозоната. Да говорим за пари от бюджета за компенсиране на небитовите потребители е абсолютна демагогия и манипулация”, твърди Велев.
Защо компенсациите са по равно за всички?
Цената на природния газ в Нидерландия е 28 евро цена на природния газ, а в САЩ – 6 евро. В България още по-висока от Нидерландия, пресмята Велев. Той припомня, че по отношение на електроенергията България е на челни места по висока цена и ако се увеличи с още 20% това ще е удар и за бюджета, и за индустрията, където спадовете ще са огромни, а това ще е удар върху заетостта и доходите на семействата. “В нормалните държави има защита на гражданите, вместо да бъдат съкращавани и да получават 6-9-12 месеца компенсации за безработни, остават на работа на намалено работни време, получават намалена работна заплата и програмата доплаща. Така хората съхраняват работните си места, а не биват уволнявани и после да си търсят щастието по света”, коментира Велев.
Беновска попита Велев какво ще се случи след либерализацията на пазара на електроенергия догодина, когато всеки трябва сам да избира свой доставчик. “При нас регулираните цени са субсидирани – по-ниски от производствените и операторите биват компенсирани от фонда с 1,5 млрд, а парите идват от продажба на емисии и такси. Цената за бита е субсидирана – това значи, че се субсидират всички – не само бедните, но и богатите, а богатите потребяват повече. Нашите работници в завода изкарват пари, с които се субсидират богатите. Това очевидно трябва да се промени” подчерта Велев.
Според него няма нищо притеснително, че сглобката се счпила и най-вероятно отиваме на избори. “На бизнеса му трябва предвидимост, както и на всички хора в България – стабилно управление със средносрочна реформаторска програма, а не 9-месечни програми, които не се изпълняват. Тъпчем на едно място от 4 години. В образованието се върнахме назад, в пенсионната система. Няма реформи в администрацията, сигурността, медицинската и трудовата експертиза, в пазара на труда. Всичко това не е на дневен ред. На дневен ред е кой с какъв пост да се сдобие. Коя институция да се овладее”, каза Велев. Той пресметна, че 19,6 % от гласоподавателите припознават управляващата НЕкоалиция.
“Некомпетентността на всички 100 % е отчайваща, а те искат с 19,6 да управляват.
Това, което виждаме не е да се управлява с таланта на цялата нация, а да се разпределят 50/50 между тези 19,6 %” подчерта Велев. Той настоя, че в новите избори няма нищо притеснително, ако наистина са в интерес на България и се стигне до отговорно и стабилно управление с по-голяма представителност.
“В момента някакви хора се пазарят и се карат помежду си. Няма никаква представителност, а тристранният диалог е под нула. Имахме национално тристранно споразумение – работодатели, синдикати, правителство. То изтече отдавна. В момента нямаме заседание на тристранния съвет. Те помежду си не си говорят, а очакваме да си говорят с нас. Те ни обясняват как не сме живели никога по-добре. Да се съберем тогава аз, вие и Йоло Денев и да направим революция – какво друго да направим?” коментира Велев.
“Ето защо е време за избори.
Не ни трябва 9-месечна нова програма, което ще е разпределение на постове. Парламентът представя в момента по-малко от 1/3 от избирателите и е с авторитет 0 и подкрепа 0, същото важи и за правителството. Няма как да се правят реформи”, обобщи Велев. И призова повече хора да бъдат активни, за да може да се защитава наистина общественият интерес.