Бомба, която заплашва да избухне, заложи при вчерашната си клетва новият президент на Република Северна Македония Гордана Силяновска-Давкова. Професор по конституционно право и член на конституционната комисия в парламента, тя наруши конституцията на страната, като в клетвата си като президент вместо “Северна Македония” я нарече с предишното ѝ име – “Македония”.
Мнозина видяха в тази провокация заплаха за европейското бъдеще на РМС и отдалечаването ѝ от членството в ЕС. Самият Евросъюз разкритикува поведението на Горица, като го обяви за антиконституционен акт.
„ЕС съжалява за факта, че новият президент на Северна Македония, президентът Силяновска-Давкова, не използва конституционното име на страната по време на церемонията по полагане на клетва днес. ЕС припомня значението на пълното спазване на съществуващите, правно обвързващи споразумения, включително Споразумението от Преспа“, написаха от дипломатическата служба на ЕС.
For North Macedonia to continue its successful path on EU accession it is paramount that the country continues on the path of reforms and full respect for its binding agreements, including the Prespa Agreement.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) May 12, 2024
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен също размаха пръст на иначе феминистично ориентираната Давкова. „За да продължи Северна Македония по успешния си път към присъединяването към ЕС, от първостепенно значение е страната да продължи по пътя на реформите и пълното спазване на своите обвързващи споразумения, включително Споразумението от Преспа“, написа фон дер Лайен в публикация в социалната мрежа X.
И ако позицията на Европа звучи по европейски балансирано, Гърция направо изригна срещу новия северномакедонски президент.
“Провокативното решение на новия президент на Северна Македония да наруши официалния текст на клетвата си и да нарича страната си с друго име представлява незаконна и неприемлива инициатива. То нарушава Споразумението от Преспа и конституцията на нейната държава. Силяновска също така подкопава бъдещите перспективи на своята страна”, написа гръцкият премиер Кириакос Мицотакис във Фейсбук.
Той предупреди, че амбициите на Скопие за присъединяване към Европейския съюз са застрашени, ако Преспанското споразумение бъде нарушавано.
„Добре известно е, че като опозиция партия „Нова демокрация“ гласува против споразумението от 2019 г. Всъщност тогава предупредихме за проблемите, които ще създадат неговите недостатъци. Като правителство обаче уважихме гръцкия подпис под международен договор, който обвързва страната. За съжаление, последното развитие на събитията потвърждава нашата последователно предпазлива позиция”, каза той.
„Гърция отхвърля маневри като тези, с които г-жа Силяновска започна своя мандат. Гърция я призовава да се върне към законните си задължения и поведение, подобаващо на нейната роля. Ние категорично заявяваме, че няма да приемем подобни грешки. И отново подчертаваме, че всеки напредък в двустранните отношения, както и всяка стъпка на Скопие към Европа, зависи от искреното спазване на споразуменията, от правилното използване на конституционното име на съседната държава и, разбира се, от избягването на провокации”, подчерта гръцкият премиер.
Припомняме, че Преспанският договор бе подписан на 17 юни 2018 г. в с. Нивици на брега на Голямото преспанско езеро. Споразумението бе парафирано от външните министри на двете страни Никос Кодзиас и Никола Димитров в присъствието на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев. Споразумението сложи край на дългогодишния спор за името на Македония между властите в Скопие и Атина.
На подписването присъства и специалният представител на ООН Матю Нимиц, както и върховният представител за външни работи на ЕС Федерика Могерини и комисарят за разширяване Йоханес Хан.