Ако парите не отиват в нечии торби и шкафчета, съвсем скоро ще изпреварим и развитите държави в Централна и Западна Европа
За три години постигнахме рекорден ръст от 7 милиарда на инестициите, защото променихме правилата и ограничихме корупцията
Нашата мисия е да направим промените, които поколението на нашите родители не успя, за да живеят децата ни в нормална европейска държава
Г-н Богданов, в какво успяхте като министър на икономиката и има ли нещо много важно, за което съжалявате?
Едно от първите неща, с които се заех беше да върна доверието в институциите, вратите ни да бъдат отворени за бизнеса и да си партнираме, а не министерството да се използва за определен личен, партиен или нечий бизнес интерес. Смятам, че успяхме да постигнем тази наша цел и започнахме ключови реформи, които целяха да модернизират българската икономика. Да се превърнем от икономика на ресурсите и ниското заплащане, в икономика на високата добавена стойност.
Наша много важна задача беше да отворим нови пазари и възможности за българския бизнес, освен традиционните ни такива в ЕС. Организирахме шест междуправителствени комисии, които са основната платформа, чрез която България може да изгражда външно-политически партньорства. Само през последните 12 месеца успяхме да привлечем рекорден ръст инвестиции в икономиката ни – близо 7 млрд. лв. Това беше в резултат на една нова политика, която въведохме за насърчаване на инвестициите на ключови компании, в ключови сектори, основно промишленост, насочена към по-слабо развитите райони. Ще дам и конкретен пример с Плевен, където се осъществиха два проекта – единият е за 500 работни места, немска инвестиция от 11 млн. евро. Другият проект е насочен към модернизация на стъкларския завод, който дава работни места на стотици хора от Плевенска област.
Например в Първомай, общината е част от област Пловдив, насочихме два ключови проекта, с които лично аз много се гордея. Единият е на „Интуитив Сърджикал“, която е световен лидер в роботизираната хирургия, която инвестира 80 млн. лв. и промени профила на общината от традиционно земеделски район. В Първомай ще се произвежда оборудване за роботите „Da Vinci“, което е един високотехнологичен сектор.
В Пловдив можем да се гордеем, че ще бъде най-умната и модерна фабрика на „Шнайдер електрик“. Пак говорим за стотици нови работни места и високотехнологично производство.
За какво не ви стигна времето обаче?
Не ни стигна времето да осъществим реформа в държавната администрация, за да се намали тежестта, с която сега са наторени гражданите и бизнесът. Процесът трябва да премине през два основни етапа – консолидация на аналогични процеси на „едно гише“ в една институция и дигитализация на административното обслужване. Този въпрос няма да може да бъде решен днес, но той е от съществено значение за модернизацията на българската икономика и повишаване на ефективността на бизнеса. Това ще ни помогне значително да съкратим административните процедури и срокове и така да улесним както бизнеса, така и гражданите.
Дигитализирайки различните процеси, елиминирайки посредниците в комуникацията на административно и бизнес ниво, ще ни помогне да се борим с корупцията и да бъдем по-ефективни.
Другото важно нещо, което се надявам да бъде основен приоритет на всеки един ръководител в Министерство на икономиката, е подсигуряването на подготвени кадри за българския бизнес. Ние започнахме ключови реформи, включително и законодателни, за да може работници от трети страни да имат достъп до българския пазар. За съжаление, не успяхме да довършим този процес, но това трябва да е един от основните приоритети на всяко правителство. Българският бизнес има нужда от кадри, те трябва да бъдат подготвени по подходящия начин. В противен случай, ограничаваме икономическия растеж на страната.
Вие лично как се оказахте в политиката?
Бях поканен да поема Българска агенция за инвестиции от Кирил Петков, в качеството му на министър-председател на предишния редовен кабинет. Моят опит е в частния сектор. Близо 15 години помагам на български компании да стигнат до международни пазари, но също така и на чуждестрани компании да навлязат на българския пазар.
Започнах своят административен опит в Българска агенция за инвестиции и можем да се похвалим, че с моя екип успяхме да променим начина, по който се обслужват инвеститорите в България. В резултат на това през последните две години (2022 и 2023) отчитаме рекорден ръст на инвестициите.
Откакто ПП е във властта, брутният вътрешен продукт расте, а България е стабилна финансово и икономически. Кога обаче хората ще усетят по джоба си, че доходите растат по-бързо от инфлацията и бедността на практика намалява?
Едно от нещата, с които най-много се гордея в работата ни е, че в последните три години успяхме, дори в турбулентните времена на ковид пандемия, война и енергийна криза, значително да повишим доходите на българските граждани и вече 1 млн. души живеят над прага на бедност. Имаме активна демографска политика, която е насочена към младите семейства и обезпечаване на техните основни нужди – достъп до здравеопазване, образование, социални услуги. Много неща бяха направени около това – образованието в България да е достъпно, включително безплатни учебници за учениците, безплатен транспорт за деца до 14-годишна възраст.
Повишихме заплатите на учители, на лекари и това даде резултат. Един от най-трудните периоди е тогава, когато демографията се обръща. Това отнема години. Но ние вече имаме един положителен прираст. За първи път през миналата година близо от 40 000 българи повече са се върнали в България от тези, които са я напуснали.
Видяхме и положителен ръст в раждаемостта, което ни окуражава, че сме на прав път и с тази политика на едни нормални европейски доходи, ние можем да променим демографията в България, младите хора да остават тук, а нашите сънародници от чужбина да се завръщат.
Ако трябва да степенувате, кое е това, с което кабинетът „Денков“ трябва най-много да се гордее?
Това, с което наистина най-много се гордея е, че ние запазихме добрия тон на комуникация и връщахме ден след ден доверието към институцията, в случая Министерство на икономиката и индустрията. Работихме за бизнеса и за българските граждани, за това да имаме една устойчива икономика. В рамките на тази година България беше в топ 5 по ръст на брутния ни вътрешен продукт в Европа.
Инвестициите растяха, защото бизнесът върна доверието в институциите, защото създадохме една предвидима среда, базирана на върховенството на закона. Аз се гордея, че в работата ни през последните месеци ние успяхме да дадем сигурност на бизнеса и резултатите бяха видими.
Какво чувахте най-често при срещите си с представителите на индустрията и останалите сектори като министър на икономиката?
Това, което бизнесът очаква най-вече е предвидимост. За шести път подред имаме избори и това създава една несигурност. Бизнесът мисли в перспектива, за да може да предвиди своите парични потоци и продажби.
Виждаме, че в момента светът е в един икономически цикъл, при който се пренарежда мозайката. Наблюдават се определени динамики в Европа, Съединените щати, Азия. И тук е времето България да извоюва своето стратегическо място в Европа. България не е малка държава. Ние сме средна европейска държава, както по ръст, така и по население. Имаме всички предпоставки да бъдем успешни, от гледна точка на икономическо развитие, от гледна точка дори на задлъжнялост. Ние сме държавата с втория най-нисък дълг към брутния вътрешен продукт.
Имаме страхотни експерти в България. Въпросът тук е как ние можем да канализираме процеса към европейско развитие на държавата. Към развитие, което ще ни осигури по-високи възнаграждения, но ще подсигури и възможност, българските предприятия да бъдат по-конкурентоспособни.
И тук нещо, което направихме, един от основните инструменти за икономическия ни ръст – променихме начина, по който България привлича и задържа инвеститори. Започнахме да помагаме активно и да насърчаваме компаниите, които създават добавена стойност.
Затова трябва да продължим борбата си и чрез законодателни промени да постигнем върховенство на закона. Трябва да завършим нашата европейска интеграция в Шенген, в случая сухопътния. Трябва да завършим нашата интеграция в Еврозоната.
И по този начин България ще бъде наистина една европейска държава с европейски доходи, в която върховенството на закона ще помогне на бизнеса да има една предвидимост и сигурност за своите инвестиции тук.
Как оценявате бизнес средата в България и защо изоставаме в привличането на чужди инвеститори в сравнение с Румъния?
Тук отговорът е еднозначен. И то е, че Румъния успя много по-решително да се справи с проблемите с корупцията и с върховенството на закона. И резултатите бяха видими само няколко години, след като видяхме осъдени политици, министри и кметове за злоупотреби и за корупция. Това е ясният знак, че ако България успее да завърши тази реформа, която ние започнахме, ако се справим със статуквото, което години наред се опитва да държи нашата държава и нашите институции в плен на своите собствени бизнес и лични интереси, ние ще започнем да виждаме все повече инвестиции, все повече хора да се връщат тук.
Ще почнем да виждаме как нашата красива страна успява да привлича повече туристи, да запазва своята природа, успяваме да изграждаме една ефективна инфраструктура, да се придвижваме по-бързо. А не всеки един проект, билото на общинско или държавно ниво, да е опорочаван и парите да отиват в торби, в шкафчета, в чекмеджета, по магистрали, които не съществуват. Да плащаме пари, които в крайна сметка отиват за работа, която не е свършена. Това ще е реформата, която наистина ще промени облика на нашата държава и ние не само ще изпреварим Румъния. Аз смятам, че ще изпреварим и развитите държави в Централна и Западна Европа.
Не сте ли изключителен оптимист?
Аз смятам, че имаме на пълно основанията да сме оптимисти. Въпросът е такъв, че ние трябва да се справим с тези предизвикателства, с които поколението на нашите родители не успя. Сега е наш ангажимент и, може би, това е една от основната ни мисии, да направим така, че нашите деца да живеят в една нормална европейска страна.
С какво обаче Пловдив успява повече от другите региони?
Подходът тук е комплексен. От една страна имаме инфраструктурата, която беше изградена през годините и даде достъп на Пловдив област, както към Черноморието, така и към Гърция и Турция. От друга страна имаме едни локални икономически субекти, като Тракия икономическа зона, които заедно с местните власти в общините изградиха капацитет. Но нещо, което е изключително важно – това е един систематичен подход, който се развива независимо от промените във властта и за 20 години превърна Пловдив и областта в сериозен индустриален център.
Инвестира се в нова инфраструктура, в обособяване на индустриални зони, включително на електропреносната мрежа, в центрове за обучение и преквалификация на кадри. Всичко това са предпоставки, които създават добри условия, в които бизнесът да е успешен. И това е модел, който ние бихме могли да приложим в цяла България.
Този резултат изисква време и систематични, координирани действия между всички институции, централната и местна власт. Но ако имаме такъв подход, какъвто имаме в Пловдив и региона, ако инвестираме в необходимата инфраструктура, за да обезпечим този подход, България би могла да промени наистина своя икономически профил и дори тези най-отдалечени, най-неразвити региони в България биха получили една нова възможност за икономически подем.
Благодарение на намесата на Николай Денков спасихме българското розово масло като запазена марка в ЕС. Какво означава това за производителите на рози и преработвателите?
Тогава, когато имаме някой, който знае какво да каже, знае начина, по който да го каже, какъвто беше акад. Николай Денков, гласът на България ще бъде чут.
И тогава стратегическите интереси на България ще бъдат защитени в Европа. Това е един показателен пример как един ключов за нашата икономика отрасъл, един продукт, с който България е известна, можеше да бъде потъпкан. Да останат без препитание много хора от по-малки населени места, малки и средни, земеделски производители.
Но благодарение на нашия премиер, акад. Николай Денков, и усилията на един голям екип, включително и на нашите представители в Европейския парламент, Постоянното ни представителство в Брюксел, резултатите бяха на лице и този стратегически за България (а и за Франция, Италия, Испания) сектор беше защитен. България беше водеща страна в тези преговори и аз наистина съм горд, че бях част от този процес и успяхме със съвместни усилия да защитим българското розово масло и производството на български билки.
На 9 юни сме пред два важни избора. Какво е посланието ви към българите и към хората от 17 МИР Пловдив област, където водите листата на ПП-ДБ?
Моето послание е хората да ни назначат със своето доверие, за да продължим реформата и да направим България една нормална европейска страна като пренасочим публичния ресурс обратно към хората, а не към определени икономически кръгове. Да подобрим средата за нашите деца и близки така, че те да остават тук, а не да живеят в чужбина далече от нас и да губят връзката си с Родината и с дома си.
Нашата цел и нашата битка е за нашите деца. Ние се борим за това да имаме нормална държава, с нормални доходи, с нормални работещи институции, а не както е било до сега, институциите да бъдат овладявани за личен или корпоративен интерес.
Призовавам всички да излезем и да гласуваме на 9 юни!
Подкрепете листата за Пловдив област на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ с номер 14!