През последните години дълбоки корени пусна т.нар. биорезонансна диагностика и терапия. По темата е изписано много, но повечето статии ви готвят да станете поредният пациент и срещу 50 до 70 лв. да се сдобиете с безпогрешни диагнози, а срещу по-солидна сума да излекувате над 1900 заболявания. Безболезнено и категорично. Без значение дали ги имате или не.
Но какво е биорезонансна диагностика? И има ли медицина в нея?
Създадена през 70-те години на XX век в Германия от Франц Морел, който твърди, че всички органи, тъкани и клетки имат свои колебания или честоти и създават собствен електромагнитен профил. Тези трептения могат да бъдат нормални или патологични, а ако вторите са повече, то най-вероятно е налице някакво заболяване. Човешкият организъм има невероятни механизми, с помощта на които постига равномерно натоварване, регулация и почивка. Всяка смущаваща вибрация – алергени, бактерии, токсини, вируси, паразити и други, може да наруши естествения баланс и състоянието на хомеостаза в организма. И тук се намесва методът биорезонансна диагностика, с помощта на който се откриват тези вредни за тялото вещества, съединения и токсини. Често могат да се срещнат и други наименования, под които се крие биорезонансът: компютърна диагностика, спектрално-динамична диагностика, биоинформационен пренос, импринтинг, презапис на информация, вегетативен резонансен тест, електропунктурен вегетативен резонансен тест, хроносемантична диагностика и терапия по т.нар. мантични точки, мултирезонансна терапия, практическа електропунктура по метода на Фол, методът на Накатани, електропунктурна вегето-резонансна диагностика на организма, честотно-резонансна терапия и много други.
Но достоверно ли е това изследване, или е поредната маскирана измама? Както всеки метод и този има своите поддръжници и опоненти. Повечето здравни специалисти са съгласни, че биорезонансът не може да диагностицира или лекува медицински състояния или заболявания. В най-добрия случай в момента няма ясни и категорични доказателства за използването и ефективността на биорезонанса. Органът по рекламни стандарти (ASA) в Обединеното кралство, който регулира рекламата, също установи, че „нито едно от твърденията за ефикасност на биорезонансната терапия не е било подкрепено с доказателства“. Въпреки че биорезонансът най-вероятно няма тежки отрицателни странични ефекти, той не трябва да се използва като лечение за което и да е състояние. Поддръжниците на биорезонансото чудо не повдигат въпроса за негативите и рисковете при използване на подобни уреди. Приема се, че са безопасни и безвредни, въпреки че липсва информация как ще се отрази продължително въздействие на електромагнитното поле. Регулаторният статус на биорезонанс диагностика варира в различните страни, като в много от тях този метод не е официално признат като медицинско диагностично средство. В резултат на това, устройствата за биорезонанс често се класифицират и продават като устройства за общо благосъстояние, а не като медицинска апаратура. Това е и основанието да няма задължително изискване практикуващите го да бъдат медицински лица, както и допустимостта всеки “специалист” с компютър и сертификат да може да продава “здраве”.
Здравият разум изисква от всеки да взима навременни мерки за благосъстоянието си. Въпрос на информираност и личен избор е на кого, къде и какво да делегираме доверието си, защото е ясно, че алтернативната медицина може да бъде само в помощ на конвенционалната, а не водещата или основната.
И както споделя в едно интервю за MedicalTime д-р Диана Йорданова – специалист-паразитолог в СМДЛ „Рамус” – София: “Когато дойде пациент с 10 диагнози, които взаимно се изключват, то е ясно, че този пациент идва от биорезонанс”.
В заключение ще перифразираме Дерек Бок, който казва, че невежеството излиза най-скъпо.