“Банков удар” – това ефектно заглавие носи една от концепциите, кандидатствали в конкурса за бъдещото развитие на сградата на БНБ в Пловдив, обявен от Общината. Идеята е на колектив от Германия в състав Нико Фасел и Ян Рудт. Двамата творци предлагат изграждане на център за млади надежди в сферата на творческите индустрии в едно от най-красивите стари здания в центъра на Пловдив.
Архитектите преобразуват историческата банкова сграда в културен център, който да продължи по устойчив начин наследството на Пловдив като европейска столица на културата и да допринесе за развитието на града. “Творческият хъб не само би обогатил културния живот в града и би насърчил младите таланти, но би имал потенциала да се превърне в атрактивно място за общуване, културни събития, средище на млади творци, които да се учат един от друг и да се вдъхновяват взаимно”, смятат Фасел и Рудт. В концепцията си те предлагат нестандартно решение за оформяне на отворено входно пространство, като запазват „историческата обвивка“ и реорганизират посетителския път из сградата.
Идеята на германците е само една от 42-те концепции, получени от Община Пловдив в рамките на инициативата „Трезор за идеи: Конкурс за концепция за развитие на бившата сграда на БНБ”. Експертното жури с председател зам.-кметът по култура Пламен Панов премира финално три проекта. Наградният фонд на конкурса е с общ размер 14 100 лв., от които 9100 лв. са осигурени от бюджета на Община Пловдив, а 5000 лв. са дарение от “Холдинг КЦМ 2000” АД, припомнят от градската управа.
Наградени са още 5 концепции, една от които на водещите пловдивски архитекти арх. Антоанета Топалова, арх. Мария Стоянова, арх. Володя Стоянов в екип с бившия директор на Историческия музей Стефан Шивачев и инж. Ирина Рабенхорст. Предложението предвижда създаване на музейна експозиция за историята и духа на Пловдив с образователен център за деца и архив за архитектурно-устройственото развитие на града. Ескпозицията разказва за образователни и научни институти в Пловдив – училища, университети, книжарници, издателства – изявени деятели и постижения, театрални дейци и изпълнители, поети, белетристи, журналисти, творци от всички жанрове на изобразителните изкуства.
Отличено е и предложението „Трезор и съкровища: Филиал на Регионален археологически музей – Пловдив“, с автор Десислава Давидова. То предвижда развиването на филиал на Регионалния археологически музей – Пловдив, в който да бъдат разработени изложбени площи за временни и постоянни експозиции. Те ще разкрият богатия фонд на музея, наброяващ близо 250 000 експоната, по подходящ и иновативен начин.
Интересна е и концепцията „Арт форум“ с автор Мирта Билос от Великобритания, оформена като своеобразен диалог между старото и новото, между сградата и града. Чрез повдигане и отваряне на терена, свързващ визуално прилежащите улици, сградата се превръща в продължение на градската тъкан, достъпна и отворена за всички. Културният център, като съвременна агора, се превръща в сърцето на културния и обществен живот в Пловдив.
Премирана е и идеята „Имерсивен център за творческо развитие и дигитални изкуства“ на Михаил Огнянов. Авторът цели да трансформира бившия банков салон в многофункционално пространство, оборудвано с високотехнологични средства за визуализация и звук, които да допринасят за изживяването на посетителите.
Предложение от далечен Тайван също е сред премираните в конкурса. То се казва „Гръбнакът: културен ренесанс в Пловдив“ и е на творчески колектив Цу Чин Хуанг, Ю Хсин Лий и Тинг Чен Ву. Вдъхновено е от богатото минало на Пловдив и предвижда създаването на гъвкави отворени пространства, отворени за широката публика, галерии, артистични студиа, инкубатори и учебни зали.