Незрящите хора у нас ще разполагат с учебник по английски на брайлово писмо. Инициативата е на Националното читалище на слепите „Луи Брайл 1928“ и е сред проектите, които получават финансиране в деветото издание на Vivacom Регионален грант.
Проектът предвижда адаптирането на две художествени произведения от английски на брайл, придружени от аудио вариант, за да могат незрящите да развиват уменията си за четене и разбиране на езика.
Според данни на Националното читалище на слепите „Луи Брайл 1928“, младите хора с увредено зрение, които владеят английски език, имат четири пъти по-голям шанс да си намерят работа спрямо свои връстници със същото увреждане.
„Изучаването на чужд език е невъзможно без придобиване на умения за четене и писане. Учебната литература по английски за незрящи е много ограничена, а в същото време нуждата те да владеят поне един чужд език е повече от очевидна. Това ни подтикна да създадем тази специализирана английска граматика на брайл, която ще помогне на незрящи деца и възрастни да овладеят езика и да получат шанса да бъдат качествено трудоустроени и интегрирани“, отбеляза Йордан Младенов, председател на Националното читалище на слепите „Луи Брайл 1928“.
От създаването си до днес Национално читалище на слепите „Луи Брайл 1928“ е единствената институция в България, която се ангажира с издаването на брайлова художествена литература.
Преди повече от 45 години в читалището се организират и първите курсове по английски език за незрящи. Оттогава в България не са въвеждани нови специализирани методологии за провеждане на подобни курсове, което налага огромната нужда от издаването на модерна систематизирана английска граматика на брайл.